Redaktorka Českého rozhlasu Region Soňa Jindrová 
s kolegou a zároveň manželem Petrem Jindrou vybrali losem další jednotku do celokrajské soutěže o titul Dobráci roku, tentokrát z Plaz.

Jako první přichází s mikrofonem k Marku Průškovi, který je ve sboru zástupcem velitele, hospodářem a vedoucím mládeže. Jak vysvětlil, 
v současné době má sbor 137 členů, z toho 50 patří do mládeže. „Naše historie se začala psát v roce 1912, takže před dvěma lety jsme si stoleté výročí připomněli velkou oslavou," řekl Marek Průšek.

Je pyšný na to, že se mládež ve světě hasičského sportu neztratí. Pravidelně se účastní soutěže Plamen a Boleslavského poháru. Nejsou sice první, ale bednu, jak se lidově říká, mají vždy jistou. „Asi pětkrát jsme se starší mládeží vyhráli okresní kolo a postoupili do kraje. Nejlépe jsme se umístili loni, když jsme získali čtvrté místo," pochlubil se zástupce velitele s tím, že nejmladšímu členovi jsou čtyři roky.

V Plazích už i malé děti mají šanci stát se hasičem. Dospělí pro ně založili přípravku a zapisují do ní nejmenší od tří do šesti let. „Tehdy jsem obvolal všechny známé, kteří měli děti a nebáli se nám je svěřit. I mně, když se narodily dcery, už byly automaticky zapsané," připojil vtipnou poznámku Marek Průšek. Dodal, že v tradici by rádi pokračovali, ale v současné době všichni nejmladší členové odrostli.

Okresní pohár žen

Významné úspěchy má za sebou i družstvo žen. Soutěží například v okresním poháru, odkud si letos přivezly druhé místo. Muži se sice počtem soutěží pochlubit nemohou, za to když je potřeba pomoci, neváhají a přiloží ruku k dílu.

Jednotka má k dispozici velké auto a přívěsný vozík, 
v němž dopravuje veškerou techniku potřebnou k zásahu. Kromě toho disponují ještě dvěma přenosnými stříkačkami PS 12. „Jednu jsme si zrekonstruovali svépomocí, druhou máme záložní. Propůjčili jsme ji dětem, aby s nimi mohly trénovat," vysvětlil velitel družstva Jakub Živný. Dále používají plovoucí čerpadlo, dvě elektrocentrály a také kalová či elektrická čerpadla, která jim pomáhají při zásazích například v zakouřených sklepích.

„Nedávno jsme si koupili cisternovou stříkačku a z větší části bychom ji chtěli vlastními silami opravit. V současné době ji máme uskladněnou na stanici v Mladé Boleslavi, kde čeká, až shromáždíme dostatek finančních prostředků," sdělil Jakub Živný.

Se svou technikou vyjíždí hasiči ke všem požárům do blízkého okolí. Mezi největší akce patří požár mladoboleslavské Akumy, k němuž došlo před šesti lety. Plazská jednotka tam tehdy zajišťovala čerpání vody do ostatních cisteren, které tam tvořily kyvadlovou dopravu. „Strávili jsme tam několik hodin. Myslím, že jsme odjížděli kolem půl čtvrté ráno a na místě jsme zůstali téměř poslední," připomíná těžký zásah velitel sboru.

Pomáhali také při požáru 
v průmyslové zóně, kde v jedné z firem hořel sklad. Plazy tehdy sloužily jako čerpací stanice, protože zde mají významný zdroj vody v požární nádrži. Poslední požár v obci byl minulý rok. Hasiči likvidovali požár na střeše domu, která začala hořet při její opravě. Místní hasiče zásah zastihl ve chvíli, kdy se akorát vraceli domů ze soutěže.

Starají se také o kulturní vyžití v obci. Každý rok organizují hasičský ples, pálení čarodějnic, v červnu dětský den, karneval a Memoriál Jaroslava Tůmy, kde účastníci běhají s hasičským vybavením přes překážky. S dětmi jezdí také na letní i zimní tábory.

Rádi by měli lepší hasičskou zbrojnici. Stávající zázemí již delší dobu nevyhovuje. Veškeré vybavení, techniku, výzbroj, výstroj, hadice a další nářadí mají uskladněné v malé zbrojnici, která je bezmála sedmdesát let stará a v havarijním stavu. Není zde vytápění, stěny jsou popraskané 
a stropy opadávají …

Co je projekt Dobráci roku 2014

Projekt Českého rozhlasu – rádio Region ve spolupráci se středočeskými regionálními Deníky a Pražským deníkem potrvá do konce příštího června, kdy vše vyvrcholí velkým finálem.
Vítěz obdrží od ČRo zajištění velkolepé show s kulturním programem v dané obci v ceně 100 tisíc korun.
Každý týden se tým ČRo-Region spolu se zástupci regionální redakce vypraví do jednoho z přihlášených a následně vylosovaných sborů dobrovolných hasičů ve středních Čechách a v regionech Praha-západ a Praha-východ. V pátek po 14. hodině si na vlnách ČRo-Region FM 100,7 poslechnete medailonek příslušného sboru dobrovolných hasičů.
Reprízu si poslechnete 
v neděli po 14. hodině. Každou sobotu pak v regionálním Deníku najdete reportáž z natáčení.
Pro daný SDH můžete hlasovat vždy od páteční 14. hodiny celý týden až do dalšího pátku. Hlasování skončí také ve 14 hodin a začne následné hlasování pro další SDH. Hlasovat lze prostřednictvím SMS na tel. číslo 
907 77 04 – zprávu pište ve tvaru: DOBRACI (mezera) název sboru. Cena jedné SMS je 4 koruny. Až do příštího pátku můžete hlasovat pro hasiče z Plaz na Mladoboleslavsku. Podrobnosti najdete na webu www.dobraciroku.cz.