Měla jsem to štěstí, že jsem na kluky a jeho tátu narazila na začátku jejich prohlídky, 
a tak mi dovolili se k nim přidat. Člen hasičského záchranného sboru Karel Venclák se ukázal jako výborný komentátor, vypravěč a bavič. Naši skupinku provedl od hasičských aut nových i historických, po hasičské šatny, tělocvičnu a posilovnu, nahlédli jsme ale i do odpočinkových místností a ložnice hasičů, a nakouknout jsme mohli i do jakési síně slávy, kde mají hasiči vystavené získané poháry z hasičských soutěží.

Našim pohledům ale nezůstaly skryté ani prostory, kde hasiči perou a suší hasičské hadice a cvičná věž, kde trénují záchranu osob ve výškách. Zázemí mají opravdu parádní. Třešničkou na dortu byla na závěr ukázka hasičského auta s plošinou, díky které mohou hasiči zachraňovat životy ve výškách. Vysouvací žebřík, zakončený plošinou, na němž jsem k nebi vystoupala i já, je vysoký 37 metrů (asi jako jedenácti patrový panelový dům, pozn. redakce). Já si ale troufla jen do výšky kolem deseti metrů.

A proč se vlastně Den otevřených dveří konal? Florián, patron všech hasičů, oslavil 4. května svůj svátek. Středočeští hasiči u příležitosti svátku svého patrona, ale vlastně po celý květen, připravují řadu akcí pro širokou veřejnost. Jedná se především o Dny otevřených dveří na jednotlivých hasičských stanicích, ukázky techniky i cvičných zásahů, nebo nejrůznější soutěže pro děti. V neděli jste tak mohli navštívit hasiče v Mladé Boleslavi,  Bělé  i Benátkách.

Kdo je Florián a čí je ještě patron?

Svatého Floriána považují za svého patrona hasiči, ale také kominíci, zedníci, sládci, kováři, hrnčíři a mnoho dalších profesí, majících co do činění s ohněm.
Nejčastěji je zpodobňován jako římský voják s přilbou, mečem a korouhví vylévající z vědra vodu na hořící dům.   V kalendáři má sice 4. května jmeniny Květoslav, ale základem tohoto jména je právě latinské „florianus", tedy kvetoucí, rozkošný.