Bývalý vojenský areál mezi Benátkami nad Jizerou a Lipníkem za golfovým areál zachvátil v pátek po poledni požár.

Začala tu hořet tráva, přičemž to nejprve vypadalo na běžný požár trávnatého porostu o ploše kolem 600 metrů čtverečných. Realita ale byla daleko horší.

Požár se kvůli silnému větru a suchému teplému počasí rozšířil na obrovskou plochu 1,5 kilometru čtverečných sahající skoro až ke golfovému areálu. Na něj by se však plameny dostat neměly, protože je velmi dobře udržován s nízkým porostem trávy.

Munice v plamenech

Hasiči museli zabránit tomu, aby se plameny dostaly k blízkému lesu. Na pomoc jim kolem 14. hodiny přiletěl i vrtulník s hasícím vakem. „Na místě zasahovalo osm jednotek hasičů. Problém byl zejmén proto, že se požár šířil územím s nálezem munice, o které nevíme, zda je vybuchlá či nikoli,“ řekl Deníku Jan Pardubský, velitel zasahujícího družstva HZS.

Munici nalezenou požárníky přijeli prozkoumat a odvézt pyrotechnici Podobný problém na stejném místě zažili hasiči už před třemi roky, strach z výbuchu ale nemají. „Nesmíte nad tím přemýšlet. Musíte dělat rychle, požár se ve větru šíří a mohl by nám zasáhnout i auta,“ uvedl Pardubský.

Příčina zatím neznámá

Hasiči požářiště kontrolovali až do večera, na některých místech totiž vznikaly i nové plameny, které by se dál mohli šířit. Případem se už zabývá i policie z Dobrovice. „Škoda je prakticky nulová, příčina požáru zatím nebyla zjištěna,“ řekl Deníku policejní mluvčí Ladislav Mareš.

Hasiči teď varují více než kdy jindy před rozděláváním požárů poblíž lesa či proti vypalování trávy, suché a teplé počasí přímo zadělává na průšvih. „Myslím, že služba o tomto víkendu klidná nebude. Máme obavy z většího počtu podobných požárů,“ dodal Pardubský.