Osud šestiletého Harryho z Keni mají už několik týdnů pevně v rukou studenti prvního ročníku Střední odborné školy v Horkách nad Jizerou. Zapojili se totiž do projektu Adopce na dálku. Jejich dobročinnost chválí i vedení školy.

„Chtěli jsme někomu pomoci. Inspirovali jsme se třídou, která už adoptovala dívku, a touto cestou jí pomohli financovat studium,“ řekla Boleslavskému deníku studentka prvního ročníku oboru služby cestovního ruchu v Horkách nad Jizerou Nikola Chlumská. Všichni studenti začali záhy surfovat po internetu a hledat dítě, které by jako třída nakonec adoptovali. „S mamkou jsme narazili na Harryho. Je to sirotek, nikoho nemá a bylo nám ho moc líto,“ vzpomněla studentka. Harry Onyango Odira Ochieng žije v Keni, městě Kisumu, čtvrti Rusinga Island. Pečuje o něj babička, která je nemocná, a navíc nemá žádný příjem. Nemůže si tak dovolit pravidelně platit chlapci poplatky ve škole a nakoupit mu školní pomůcky. Právě to mu chtěli studenti 1.B z Horek nad Jizerou dopřát.

„Situace dítěte, kterého si studenti vybrali, je opravdu velmi složitá. Rodina, kde žije, mu není schopna zajistit ani ty nejzákladnější potřeby. Patří mezi 24 dětí ze čtyř set, o kterých se uvažovalo o přijetí do místního sirotčince. Je nutné mu proto zajistit kompletní péči – školní docházku, pomůcky, ale i stravování, ubytování, péči vychovatele, ošacení a zdravotní péči. Proto je částka vyšší než u jiných dětí, a to 14 400 korun ročně,“ uvedla předsedkyně občanského sdružení Adopce afrických dětí Dana Feminová.

Aby mohl malý Harry nastoupit v lednu do školy, bylo nutné zaplatit první částku do 15. listopadu. Sehnat ale částku 4 800 korun nebylo pro studenty zrovna lehké. „Oslovili jsme proto i ostatní třídy a pracovníky školy. Podařilo se nám včas vybrat dostatek peněz. Dokonce více, než jsme potřebovali,“ uvedla Nikola Chlumská. Peníze tak mohly z České republiky odejít včas. „Za zbytek peněz jsme Harrymu koupili malý dárek v podobě penálu a pastelek,“ dodala studentka.

„Z akce studentů 1. B mám samozřejmě radost. Je to projekt lidskosti a slušnosti našich studentů,“ řekl ředitel Střední odborné školy a středního odborného učiliště v Horkách Vratislav Morava s tím, že adopci na dálku už ve škole druhým rokem organizuje také třída studijního oboru kuchař. „Jako třídní učitelka z toho mám samozřejmě radost. Částka přes čtrnáct tisíc korun je poměrně velká. První částku peněz vybírali studenti zde ve škole, ostatní peníze si chtějí vydělat na brigádách,“ dodala třídní učitelka 1. B Eva Moravová.

Novou Harryho rodinou se stalo 27 dívek a 4 chlapci 1.B Střední odborné školy v Horkách nad Jizerou. „Je to pořádná rodina, která slibuje, že po jejich maturitě mu zajistí další adoptivní třídu, tedy třídu jejich nástupců,“ řekla jedna z maminek. Tím mu tak zajistí plynulou školní docházku, aby Harry mohl dosáhnout potřebného vzdělání. Studenti budou s Harrym v pravidelném písemném styku. Jeho dopisy si chtějí vystavit na společné nástěnce.