Aktuálně běží třídenní lhůta, kdy se úspěšní uchazeči mohou vzdát práva na přijetí. Zástupce ředitelky Gymnázia Mnichovo Hradiště Miloslav Zajíc vysvětlil, že tento fakt je v otázce druhého kola zásadní. „Je možné že druhé kolo vyhlásíme, ale v tuto chvíli není jasné, kolik studentů v něm budeme moci přijmout. Rozhodující bude, kolik uchazečů se vzdá práva na přijetí,“ řekl. Pokud druhé kolo bude, půjde pravděpodobně jen o jednotky míst.

Gymnázium Dr. J. Pekaře v Mladá Boleslavi zřejmě druhé kolo nevypíše. „Máme plno a nepředpokládáme, že by se někdo vzdal místa,“ konstatoval ředitel Petr Dostál.

Vyhlašovat druhé kolo se nechystají ani na Gymnáziu Mladá Boleslav. „V tuto chvíli se výsledky ještě zpracovávají, ale z historické zkušenosti nepředpokládáme, že bychom druhé kolo vypisovali,“ řekl zástupce ředitelky Radek Holan.

Jediné gymnázium, které druhé kolo bude vypisovat určitě, je to soukromé. „Na gymnázium jsme po prvním kole přijali jediného studenta, výsledky dalších nebyly odpovídající. Druhé kolo vypíšeme a jsme schopni přijmout 16 žáků,“ uvedla Eva Folprechtová, ředitelka Boleslavské soukromé střední odborné školy a Gymnázia.

Termín pro zveřejnění kritérií pro druhá kola je podle CERMAT 20. května. Do 24. května pak mají uchazeči čas podat přihlášku.