Někteří jeho kolegové ale vidí problém v tom, že část území se nachází v chráněné lokalitě. Například Iva Machková zastává názor, že by město mělo pozemky podle územního plánu zasíťovat a prodat zájemcům o bydlení, a ne z nich dělat všesportovní areál.

Obdobný názor má i Rudolf Kouba. „Přikláním se pro spoluúčast s vlastními pozemky,“ uvedl a pokračoval v domněnce, že tuto záležitost nebude řešit ani toto, ale ani příští zastupitelstvo. Změna územního plánu by podle něj mohla nastat až po roce 2022.

Bělští zastupitelé se kvůli tomu sešli na svém pracovním, neveřejném jednání. Tam si vyslechli potencionálního investora a seznámili se s jeho záměrem. Stanovili si i plán postupu.

„Projekt se nám nezdál špatný a dohodli jsme se, že chceme o všem informovat veřejnost. Spustila se anketa na stránkách města, investor sám projekt dvakrát prezentoval na veřejném místě,“ řekla starostka Bělé Jitka Tošovská. 

Vedení města se bylo také podívat v lokalitách, kde podobný projet vznikl.

„Nechceme nic, co by mělo negativní vliv na přírodu. To je základ, který je potřeba si uvědomit,“ přidal se místostarosta města Lukáš Voleman.

V Bělé je pozemků k bydlení stále málo. Mladé rodiny chtějí stavět, vhodné místo hledají jen velmi těžko, proto je slovo „bydlení“ ve vyjádřeních zastupitelů skloňované velmi často. Vrchbělá se navíc nabízí jako ideální řešení tohoto problému.

„Prostor bych využila ke krásnému bydlení. Navrhovalo se to nakonec už před mnoha lety za starosty Hartmana,“ upozornila bělská zastupitelka Jana Šťastná, která by uvítala vilkovou čtvrť a okolo přírodu s několika menšími dětskými hřišti. „Golfové hřiště bych opravdu nemusela,“ dodala.

Naproti tomu zastupitel Milan Lomoz v této záležitosti zatím jasno nemá. „Zatím nejsem rozhodnut, protože vidím na jedné straně možné přínosy pro město, na druhé straně pak rizika, spojená se zásahem do přírody.“

Rozporuplné názory, bouřlivé jednání zastupitelstva, které navštívili i ochránci přírody, vyburcovalo některé občany založit dokonce petici na záchranu Vrchbělé. Podepsalo jí několik stovek občanů Bělé a my jsme se jedné ze zakladatelek petice, Anny Stodůlkové, zeptali proč. „Nesouhlasím s výstavbou všesportovního areálu na Vrchbělé z mnoha důvodů. Výstavba by zasáhla do jádrové oblasti chráněné krajinné oblasti Kokořínsko – Máchův kraj, v představeném návrhu se plánuje golfové hřiště a jezírko ke koupání, ale na Vrchbělé není zdroj povrchové vody k napájení jezírka a zavlažování golfového hřiště. Muselo by se čerpat z vod podzemních, jejichž kvalitu by provoz hřiště mohl velmi negativně ovlivnit.“

O osudu přírodní lokality na Vrchbělé tedy zatím rozhodnuto není. Už teď je ale zřejmé, že s rozumnou výstavbou v této lokalitě souhlasí většina dotázaných. Je tedy možné, že za nějaký čas na Vrchbělé najdou své domovy mladé rodiny a chráněná příroda zůstane nedotčena. To ukáže ale až čas.

Petra Ondráčková, Daniel Porazil