Gérard Keijsper je velký muž s velkým srdcem. Se srdcem, které den co den zasvěcuje Mladé Boleslavi a jejím obyvatelům, přestože není Čech. Do Čech ho zavál vítr z Holandska a on tu buduje zajímavé projekty. Šéf místního infocentra pro Boleslav již hodně vykonal a nemalé plány má před sebou.

V čem budete pokračovat v letošním roce?
Budeme především pokračovat v projektu Mladoboleslavsko – nejen brána do Českého ráje.    Kompletně hotový by měl být v březnu.

Co zásadního projekt obsahuje?
Především jde o nové webové stránky. V rámci projektu bude realizováno také logo –  manuál, zmíněné webové stránky, DVD, fotobanka, brožury – sedmnáct druhů, a osm různých map.  A to všechno pro celý region a v pěti jazykových mutacích. Je to druhý projekt z evropských fondů, který Infocentrum Mladá Boleslav realizuje. První byla Metalová cesta Mladou Boleslaví, která byla úspěšně dokončena v roce 2012.

Když hovoříte o Metalové stezce, okamžitě se mi vybaví první ročník Metalového sympózia, které se v Boleslavi konalo v minulém roce. Můžeme se těšit na druhý ročník?
Moc bych si to přál.

Sochy z prvního ročníku mohou lidé vidět na klinice  Dr. Pírka. Poputují tam i sochy z ročníku druhého?
Sochy se tam velmi hodí. Domnívám se ale, že by bylo lepší, aby byly sochy vidět i na jiných místech Mladé Boleslavi.

Místem konání sympózia by měla být znovu Střední průmyslová škola?
Našli jsme tam perfektní zázemí a navázali slušnou spolupráci. V tomhle ohledu bych tedy nic měnit nechtěl. Pouze uvažujeme, že se bude konat v jiné hale, kde by byl vhodnější přístup veřejnosti a chceme akci rozhodně více mediálně podpořit před začátkem jejího konání.

A kdy se na něj můžeme těšit? Víme už nyní datum?
Měl by to být druhý týden v červnu. Přesněji devátého června, a potrvá opět celý týden.

První „parta" umělců, které jste minulý rok pozval, měla ve svých řadách ženu. Bude tomu tak i letos?
Ano. Chtěl bych každý rok, aby přijela i nějaká žena – kovářka. Pro ženu je tohle povolání velmi netypické.

Chápu tedy správně, že přijede úplně jiná skladba umělců?
Jiný umělec, jiné dílo. Tak to vnímám já, a tak si myslím, že by to mělo být.  Jsem toho názoru, že pokud by se prezentovali stále stejní umělci, brzo by jim došel dech. A jde také o různorodost děl, která tu potom zůstanou.

Pro vás to musel být asi perný týden a zase perný bude.
Ráno být první na „place" a večer poslední odcházet. Perný skutečně byl, ale stálo to za to.

Jaká byla vlastně jejich reakce – zpětná vazba?
Odjížděli s tím, že se tu i něco naučili a od mnohých mám osobní pozvání k nim domů, což je příjemný pocit. Jsem si jistý, že tahle práce má smysl a bylo to asi to, co mne v minulém roce nejvíce potěšilo.

Pojďme i k infocentru samotnému. Mladoboleslavské infocentrum se bude prezentovat na několika  veletrzích. Kam zavítáte?
První se koná už tento týden. Pak mohu zmínit Bratislavu. Nově navštívíme také Polsko. Je kousek od nás a myslím, že je dobré upozornit, jaké možnosti a co vlastně u nás Poláci mohou vidět. Rozhodně máme co nabídnout. A pojedeme také do Berlína.

Na co budete lákat potenciální návštěvníky především?
Na hrady a zámky. Pak na církevní památky, na muzea a galerie a soustředit se chceme také na tipy na výlety pro rodiny s dětmi. Nové webové stránky jsou i podle takovýchto, řekněme kategorií, koncipované. Dokonce umožňují naplánovat si právě jejich prostřednictvím výlet.

Krom těchto prezentací na veletrzích, plánujete i něco pro děti?
Ano. Chci pro ně vydat takový pracovní sešit. Otázky v něm je vlastně provedou Metalovou cestou, a ony budou muset plnit nejrůznější úkoly. Na konci cesty a snažení by je samozřejmě čekala odměna. Na pracovním sešitě pracuji už rok, ale vzhledem k projektu, o kterém jsme hovořili na začátku, jsem ho musel odložit na nějaký čas do šuplíku. Ale určitě se k němu vrátím.

Kdy budou moci děti začít sešit využívat?
Počítám, že spíše s koncem letošního roku.

Pro jak staré děti by měl být určen?
Pro děti z prvních ročníků základních škol.

A jejich odměna?
Odměnou jim bude desková hra.

A ještě prosím zmiňme projekty, které výhledově plánujete, nebo byste si jejich realizaci přál.
Chtěl bych doplňovat Metalovou cestu – informační systém. Potřebujeme mapy. Když přijede zahraniční návštěvník a nedostane do ruky mapu, neví, kudy má jít, a to je základ. Je to ale o penězích…V hlavě mám také například vytvoření naučné stezky na Chlum, ale to jsme u stejného problému, tedy u již zmíněných  peněz.

Infocentrum má nové webovky

Adresa nových webových stránek mladoboleslavského infocentra je http://ic.kulturamb.eu/cs/. Fungovat budou v pěti jazykových mutacích. Kromě češtiny to bude angličtina, němčina, polština a holandština.