Útulek snad nikdy nebyl prázdný a počet fretek, které jím ročně projdou, stále stoupá. „Šedesát procent fretek se do našeho útulku dostane přímo od majitelů. Často jde o neuváženě koupené, nevhodně darované nebo nezvládnuté fretky. Většina lidí je vnímá jako nenáročné zvíře, což je na jednu stranu pravda, ale fretka má své potřeby, a pokud se jí dostatečně nevěnujete, určitě se to v jejím chování projeví," vysvětluje zkušená chovatelka, podle které fretku nelze vycvičit jako psa, ale lze ji celkem snadno převychovat.

Jediné, co šelmička skutečně potřebuje, je mazlení. „Fretka se na lidi snadno zafixuje. Pokud ji ale chovatelé už od narození nebudou zvykat na kontakt s lidmi, bude agresivní a bude často kousat," říká Nedbalová a dodává, že to patří mezi důvody, proč se majitelé fretek zbavují.

„Mnoho lidí si fretku pořizuje bez toho, aby si nejdříve zjistili dostatek informací. A pak fretky končí u mě," vypráví smutně Nedbalová a apeluje na lidi, aby si případné pořízení šelmičky rozmysleli, stejně jako možné pozdější umístění do útulku. „Fretky velmi špatně snášejí jakékoli změny. Může se třeba stát, že přestanou jíst. Pokud skutečně není jiná možnost, je dobré pokusit se zvíře na změnu alespoň připravit," vysvětluje Nedbalová.

Protože počet opuštěných fretek stále roste, má boleslavský útulek už i dvě pobočky. Jednu na západě Čech v Kadani, druhou až na východě Slovenska, ve Velkých Raškovcích. „Fretky přijímáme v podstatě nepřetržitě, a to z celého Česka. Máme tu dokonce i fretku až z Francie. Nikdy žádnou neodmítneme," zdůrazňuje Nedbalová.

Některým fretkám se útulek stane jejich doživotním domovem, jiné je možné adoptovat. „Staré, nemocné nebo opravdu nezvladatelné fretky už tu zůstávají, ostatní nabízíme k adopci. Každého zájemce si ale nejdříve pečlivě prověřím. Chci znát jeho motivaci, i jaké má podmínky pro chov. Proto je nejdříve nutné vyplnit dotazník na našich internetových stránkách," upozorňuje Nedbalová, která také poskytuje poradenství o chovu malé šelmy.