VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTOGALERIE: Jak se kontrolují boleslavská koupaliště? Byli jsme u toho!

Mladoboleslavsko/ Boleslavský deník vyrazil s hygieniky na odběry vody boleslavských koupališť

15.7.2008
SDÍLEJ:

Jak se kontrolují boleslavská koupaliště?Foto: Deník/Tomáš Ježek

V pondělí odpoledne počasí pobytu u vody příliš nepřeje. O teplotách vhodných ke koupání nemůže být ani řeč. Přesto všechno se v kempu Peklo u Komárovského rybníka pohybuje alespoň pár lidí. Společně s boleslavskými hygieniky zastavujeme kousek od pláže u malé půjčovny loděk. Všechny jsou přivázané k dřevenému molu. O romantickou vodní projížďku však rekreanti příliš chuť nemají.

Kousek od břehu vyčnívá z vody hlava jednoho z místních plavců. Široko daleko je to jediný odvážlivec. Na břehu rybníka čekáme na pracovníky Zdravotního ústavu v Kolíně, kteří cestou na Komárovský rybník ještě navštívili několik koupališť. Během doby, co na ně čekáme, se mladému plavci z vody příliš nechce.

Trochu mě zaráží otázka, proč vodu odebírají pracovníci Zdravotního ústavu v Kolíně za asistence boleslavských hygieniků. Vedoucí územního pracoviště Krajské hygienické stanice v Mladé Boleslavi Vojtěch Kolín má ale vysvětlení. „Servisní organizací je právě kolínský zdravotní ústav, který má na rozbory patřičné vybavené laboratoře,“ vysvětluje Kolín.

Kolem půl jedenácté vedle našich aut zastavuje modrý kombík zdravotního ústavu. Bez zbytečných průtahů vyndávají z kufru auta modré boxy s nádobami na odběr vzorků vody a další měřící přístroje a míří k molu s loďkami. Několik lidí naši poměrně velkou skupinku pozoruje z břehu. Nejprve je nutné odebrat vodu a přelít ji do sklenic. Většina rozborů se provádí až v laboratoři „U přírodního koupaliště se dělají chemické, mikrobiologické a mikroskopické rozbory,“ říká mi jedna ze vzorkařek Petra Krejčová. De facto se dá říct, že se sleduje množství živých organismů ve vodě.

Na místě se moc dlouho nezdržujeme a rovnou vyrážíme na další místo, kde tentokráte měříme průhlednost vody. K tomu slouží černobílý kruh, který je pomalu spouštěn pod vodní hladinu. Jen co máme změřeno, vyrážíme na poslední třetí místo Komárovského rybníka – tábořiště Křineč. Voda se neodebírá přímo u břehu, ale je nutné ji odebrat několik metrů od něj. Vzorkařka Krejčová tedy sundává boty a chladnou vodou míří pro vzorky. Tímto způsobem musí pro vzorky hned dvakrát.

Všechny sklenice se vzorky je nutné správně označit. Ty, co putují na laboratorní vyšetření, ukládají vzorkařky do kufru auta. Na malé písčité pláži se ale ještě měří některé hodnoty. Především pH, teplota vody a obsah kyslíku. Stejně tak tomu bylo i při našem prvním měření na druhé straně Komárovského rybníka.

Nasedáme do aut a odjíždíme do nedalekého kempu. Naši hygienickou kolonu všemožně barvených aut sleduje starší muž u dřevěného stolku vedle místního občerstvení. Před sebou má talíř plný utopenců s velkou hromadou cibule. Všechno zapíjí pivem z kelímku. Mladá dívka u vjezdu zvedá závoru a my se dostáváme na silnici a míříme do kempů v Srbsku.

Tam tentokráte nejde o přírodní koupaliště, ale bazény, které mají kempy na svých pozemcích. Ovšem nepříznivé počasí dělá své, takže jsou zakryté plachtou a mimo provoz. Přesto na jednom z nich pracovnice kolínského zdravotního ústavu odebírají pro provozovatele bazénu kontrolní vzorky. Při minulých měřeních totiž nebyly hodnoty takové, jaké by měly být. Teď už by ale mělo být všechno v pořádku. To ukáží další rozbory. V koupalištích, kde se provádí chlorování, se zjišťuje také hodnota chloru.

Vyrážíme na další koupaliště. Tentokráte chtějí pracovníci zdravotního ústavu odebrat vzorky na koupalištích v několika obcích. Míříme proto do Dolního Bousova. Že za plotem žádný milovník vody není, nás nemůže překvapit. Modrá vrátka jsou zamčená.

V Semčicích je sice brána otevřená, ale stejně jako v Bousově je areál bez návštěvníků. Vrháme se k bazénu, kde je naprosto čistá voda. Znovu odebrat vzorky do speciálních sklenic, změření potřebných hodnot vody přímo na místě, podpis správce koupaliště a můžeme vyrazit do Luštěnic.

Zde už je poměrně rušno. V koupališti je několik lidí. Jen ta voda tam jaksi chybí! Koupaliště je vypuštěné a stěny včetně dna bazénu dostávají nový kabát. Takže vodu odebrat nemůžeme, proto vyrážíme na poslední odběrné místo – koupaliště Všejany.

Poslední vzorky mizí ve speciálních skleněných lahvích. Víčka totiž mají obalená alobalem. „Je to kvůli sterilitě. Vodu odebíráme do našich sterilních lahví, které si připravujeme v laboratoři,“ vysvětluje Petra Krejčová. Vodu totiž čeká mikrobiální rozbor, tak, aby nedošlo ke kontaminaci vzorkovnice.
Pevně dané termíny odebírání vzorků nejsou podle vedoucího boleslavských hygieniků Vojtěcha Kolína dané. „Vyrážíme podle potřeby,“ dodává. V současné době se dá ale říct, že koupání v koupalištích, která hygienici sledují, se lidé obávat nemusí. Voda je totiž dobrá.

Autor: Tomáš Ježek

15.7.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 18 000 Kč Manipulační dělníci ve výrobě Dělník/ dělnice ve výrobě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 6. Poznámka: . Pracoviště: Proseat mladá boleslav s.r.o., 293 01 Mladá Boleslav 1. Informace: Tereza Machačová, +420 601 087 487,326 377 320. Obchod - Obchod Nákupčí 18 000 Kč Nákupčí Obchodníci, nákupčí. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Místo výkonu práce:, Pražská č.p. 49/56, Benátky nad Jizerou II, 294 71 Benátky nad Jizerou 1, , Prvotní kontakt: tel.: 774 928 809, e-mail: job@maxihit.cz, , Požadujeme: Trestní bezúhonnost, Znalost zboží z oboru drogerie, domácí potřeby, textil. Znalost Vietnamského jazyka velkou výhodou na úrovni rodilý mluvčí - jednání a obchodní komunikace s dodavateli převážně ve vietnamském jazyce. Služební cesty po EU (HU,PL,IT). , , Zaměstnanecké výhody: Zaměstnanecké slevy, obratové bonusy, profesní rozvoj.. Pracoviště: Maxihit benátky s.r.o.- pracoviště benátky, Pražská, č.p. 49, 294 71 Benátky nad Jizerou 1. Informace: Viktor Musil, +420 774 928 809. Výroba - Výroba Montážní dělník 13 500 Kč Montážní dělníci mechanických zařízení. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Místo pracoviště:, - TRW-Carr s.r.o., Hlavenec 161, Předměřice nad Jizerou, , Prvotní kontakt:, - osobně na adrese Pod Krejcárkem 975/2, Praha 3, Pá od 13:00 do 15:00, - e-mail: kismm@email.cz, - tel.: 602 667 161 od 09:00 do 15:00, , Upřesňující údaje:, - požadujeme výpis ze zdravotní dokumentace, - fyzicky nenáročná práce v třísměnném provozu, - po nástupu do práce se prochází školením, které je již hrazeno jako běžné odpracované směny, - specifikace práce: linková výroba, , Zaměstnanecké výhody:, - kariérní růst. Pracoviště: Tisana se - hlavenec, 294 74 Předměřice nad Jizerou. Informace: Mykhaylo Kish, +420 602 667 161. Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 18 000 Kč Uklízeči a pomocníci v ubytovacích a vzdělávacích zařízeních Pokojská v hotelu. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce:, Železná č.p. 31, Mladá Boleslav I, 293 01 Mladá Boleslav 1, , Prvotní kontakt: tel.: 777 69 21 31 (8-18 hod.) , e-mail: recepce@zlatykohout.cz, , Možno i na zkrácený úvazek., , POKOJSKÁ V HOTELU, možnost přivýdělku i o víkendu, odměny., Bližší informace na čísle 777692131., , Zaměstnanecké výhody: flexibilní pracovní doba, odměny.. Pracoviště: Lspol s.r.o. - pracoviště mladá boleslav, Železná, č.p. 31, 293 01 Mladá Boleslav 1. Informace: Barvová, +420 777 692 131.

Tipsport extraliga: BK Mladá Boleslav - HC Vítkovice Ridera.
13

Bruslaři vyhořeli v závěru

Ilustrační fotografie

Deník hledá webeditora/ku na externí spolupráci

Až deset let muži hrozí za loupežné přepadení v Boleslavi

Mladoboleslavsko – Kořist z dvojnásobné násilné loupeže v hodnotě více než třicet tisíc korun si šestačtyřicetiletý muž s bohatou kriminální minulostí neužil dlouho. Dva dny po spáchání první a několik hodin po spáchání druhé loupeže v Mladé Boleslavi dopadla muže v Praze zásahová jednotka ve spolupráci s mladoboleslavskými policisty.

Kraj proplácí jízdné. Jak si říci o peníze?

Střední Čechy – Mládež se bez internetu neobejde, seniorům dobře poslouží, ale není to nezbytnost… Stav, který věrně odráží i běžný život, je příznačný také pro způsob žádání o uhrazení žákovského a seniorského jízdného, což od září nabízí Středočeský kraj.

Lákadlem víkendu jsou hlavně památky

Střední Čechy – Nechat si ujít byste neměli program na některém z hradů či zámků, radí před víkendem Lucie Vurbsová ze Středočeské centrály cestovního ruchu.

V Boleslavi se auta rodí, ale také jsou v ohrožení

Mladá Boleslav – Města aut patří ve středních Čechách nejen k místům, kde se vozidla vydávají na svou cestu do života, ale také k lokalitám, kde jsou více ohrožena při parkování. Zvláště v Mladé Boleslavi se na ně více zaměřují zloději mající spadeno na celé vozidlo i vykradači jdoucí po věcech, jež lidé zanechali uvnitř a které by se snadno daly zpeněžit. Podobné je to i v dalších problémovějších oblastech, k nimž tradičně patří Kladensko – a v posledních letech také s rostoucí intenzitou nejbližší okolí hlavního města.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT