V pondělí odpoledne počasí pobytu u vody příliš nepřeje. O teplotách vhodných ke koupání nemůže být ani řeč. Přesto všechno se v kempu Peklo u Komárovského rybníka pohybuje alespoň pár lidí. Společně s boleslavskými hygieniky zastavujeme kousek od pláže u malé půjčovny loděk. Všechny jsou přivázané k dřevenému molu. O romantickou vodní projížďku však rekreanti příliš chuť nemají.

Kousek od břehu vyčnívá z vody hlava jednoho z místních plavců. Široko daleko je to jediný odvážlivec. Na břehu rybníka čekáme na pracovníky Zdravotního ústavu v Kolíně, kteří cestou na Komárovský rybník ještě navštívili několik koupališť. Během doby, co na ně čekáme, se mladému plavci z vody příliš nechce.

Trochu mě zaráží otázka, proč vodu odebírají pracovníci Zdravotního ústavu v Kolíně za asistence boleslavských hygieniků. Vedoucí územního pracoviště Krajské hygienické stanice v Mladé Boleslavi Vojtěch Kolín má ale vysvětlení. „Servisní organizací je právě kolínský zdravotní ústav, který má na rozbory patřičné vybavené laboratoře,“ vysvětluje Kolín.

Kolem půl jedenácté vedle našich aut zastavuje modrý kombík zdravotního ústavu. Bez zbytečných průtahů vyndávají z kufru auta modré boxy s nádobami na odběr vzorků vody a další měřící přístroje a míří k molu s loďkami. Několik lidí naši poměrně velkou skupinku pozoruje z břehu. Nejprve je nutné odebrat vodu a přelít ji do sklenic. Většina rozborů se provádí až v laboratoři „U přírodního koupaliště se dělají chemické, mikrobiologické a mikroskopické rozbory,“ říká mi jedna ze vzorkařek Petra Krejčová. De facto se dá říct, že se sleduje množství živých organismů ve vodě.

Na místě se moc dlouho nezdržujeme a rovnou vyrážíme na další místo, kde tentokráte měříme průhlednost vody. K tomu slouží černobílý kruh, který je pomalu spouštěn pod vodní hladinu. Jen co máme změřeno, vyrážíme na poslední třetí místo Komárovského rybníka – tábořiště Křineč. Voda se neodebírá přímo u břehu, ale je nutné ji odebrat několik metrů od něj. Vzorkařka Krejčová tedy sundává boty a chladnou vodou míří pro vzorky. Tímto způsobem musí pro vzorky hned dvakrát.

Všechny sklenice se vzorky je nutné správně označit. Ty, co putují na laboratorní vyšetření, ukládají vzorkařky do kufru auta. Na malé písčité pláži se ale ještě měří některé hodnoty. Především pH, teplota vody a obsah kyslíku. Stejně tak tomu bylo i při našem prvním měření na druhé straně Komárovského rybníka.

Nasedáme do aut a odjíždíme do nedalekého kempu. Naši hygienickou kolonu všemožně barvených aut sleduje starší muž u dřevěného stolku vedle místního občerstvení. Před sebou má talíř plný utopenců s velkou hromadou cibule. Všechno zapíjí pivem z kelímku. Mladá dívka u vjezdu zvedá závoru a my se dostáváme na silnici a míříme do kempů v Srbsku.

Tam tentokráte nejde o přírodní koupaliště, ale bazény, které mají kempy na svých pozemcích. Ovšem nepříznivé počasí dělá své, takže jsou zakryté plachtou a mimo provoz. Přesto na jednom z nich pracovnice kolínského zdravotního ústavu odebírají pro provozovatele bazénu kontrolní vzorky. Při minulých měřeních totiž nebyly hodnoty takové, jaké by měly být. Teď už by ale mělo být všechno v pořádku. To ukáží další rozbory. V koupalištích, kde se provádí chlorování, se zjišťuje také hodnota chloru.

Vyrážíme na další koupaliště. Tentokráte chtějí pracovníci zdravotního ústavu odebrat vzorky na koupalištích v několika obcích. Míříme proto do Dolního Bousova. Že za plotem žádný milovník vody není, nás nemůže překvapit. Modrá vrátka jsou zamčená.

V Semčicích je sice brána otevřená, ale stejně jako v Bousově je areál bez návštěvníků. Vrháme se k bazénu, kde je naprosto čistá voda. Znovu odebrat vzorky do speciálních sklenic, změření potřebných hodnot vody přímo na místě, podpis správce koupaliště a můžeme vyrazit do Luštěnic.

Zde už je poměrně rušno. V koupališti je několik lidí. Jen ta voda tam jaksi chybí! Koupaliště je vypuštěné a stěny včetně dna bazénu dostávají nový kabát. Takže vodu odebrat nemůžeme, proto vyrážíme na poslední odběrné místo – koupaliště Všejany.

Poslední vzorky mizí ve speciálních skleněných lahvích. Víčka totiž mají obalená alobalem. „Je to kvůli sterilitě. Vodu odebíráme do našich sterilních lahví, které si připravujeme v laboratoři,“ vysvětluje Petra Krejčová. Vodu totiž čeká mikrobiální rozbor, tak, aby nedošlo ke kontaminaci vzorkovnice.
Pevně dané termíny odebírání vzorků nejsou podle vedoucího boleslavských hygieniků Vojtěcha Kolína dané. „Vyrážíme podle potřeby,“ dodává. V současné době se dá ale říct, že koupání v koupalištích, která hygienici sledují, se lidé obávat nemusí. Voda je totiž dobrá.