Nadšené děti se mohly sklouznout po tyči z prvního patra do suterénu jako opravdoví hasiči, tatínky zajímala vystavená špičková technika a maminky se snažily udržet rodinu pohromadě v obrovském mumraji, který se vytvořil v neděli odpoledne v hasičské zbrojnici v Laurinově ulici v Mladé Boleslavi.
V sídle profesionálních hasičů v Mladé Boleslavi se totiž konal Den otevřených dveří, na který zavítalo opravdu nečekané množství lidí. O jejich zábavu i o odborný výklad se starali sami hasiči. Akci uspořádali u příležitosti významného jubilea, tedy 140 let od založení Sboru dobrovolných hasičů Mladá Boleslav.

„Mladá Boleslav před lety trpěla mnoha požáry. Celé jádro města prakticky vyhořelo. Před 140 lety tak bylo nutné situaci řešit sdružením dobrovolných hasičů,“ vysvětluje starosta sboru František Krejbich, který sám hasil požáry v Mladé Boleslavi nejen jako dobrovolník ale i jako profesionál. Tehdy se do hašení pouštěli lidé pracující v jiných oblastech, třeba kominík, pekař atd. I technika tehdy ve srovnání s dneškem byla omezená. „Teď je to obrovský rozdíl, je tu mnoho moderní techniky a zásahy jsou tak bezpečnější i účinnější,“ pochvaluje si František Krejbich. Pro stovky zájemců byla připravena veškerá dostupná technika profesionálních ha­sičů Mladá Boleslav i jejich kolegů ze sboru ve Škodě Auto, prohlídka prostor a výstava dobových fotografií. S velkým úspěchem se rovněž setkala improvizovaná ukázka vyproštění osob z uzavřeného automobilu.

Tým hasičů ze směny „A“ pod vedením velitele zásahu Michala Zápotockého do několika minut vyprostil dva muže z automobilu a předvedl tak v praxi využití techniky, jako například hydraulických nůžek. Atraktivní byla také ukázka speciálního hasícího přístroje, který, nadneseně řečeno, vystřeluje hasící pumy vody přímo na hořící vozidlo a dokáže během vteřiny uhasit požár na přesně zacíleném místě. To je zejména při hoření automobilu velmi účinné a rychlé.

Později odpoledne si zájemci mohli vychutnat také ukázku hasičů ze Škody Auto, kteří předvedli kousky, při kterých divákům doslova mrzl úsměv. I přes poměrně mrazivé počasí vyšplhali na lanech do značné výšky a předvedli slaňování, přesun ve výšce z jednoho lana na druhé atd.

Adéla Šťástková, Pavel Svačina