Vojenské uniformy, generál se zaslouženými frčkami na klopě a také politici s obřími věnci. Město Mladá Boleslav nezapomnělo na poctu válečným veteránům i tragickým obětem zuřivé války.

„V sobotu dopoledne na Novém hřbitově město Mladá Boleslav uctilo letošní 65. výročí Dne vítězství a konce druhé světové války pietním aktem. Během zahájení zazněla státní hymna v podání pěveckého sboru Boleslav,“ řekla Boleslavskému deníku mluvčí Magistrátu města Mladá Boleslav Hana Koišová Jandová.

Při pietním aktu nechyběl ani projev primátora města Raduana Nwelatiho: „Toto jsou události, které si musíme neustále připomínat proto, aby se v budoucnu již neopakovaly. Především je to nutné připomínat i v době, kdy do ulic měst chodí protestovat například neonacisté.“

Kubišta: Tisíce chlapců položily životy

Na akci nechyběl ani stále svěží a aktivní válečný hrdina Rostislav Kubišta. „Jsem pamětník druhé světové války a byl jsem na tomto místě několikrát, protože zde odpočívají v pokoji mí kamarádi. Patřím mezi vojáky, kteří se účastnili osvobozování naší vlasti. Jsem na to hrdý a jsme povinni poděkovat tisícům chlapců, kteří položili život za to, že dnes můžeme žít v míru. Byla to ale naše povinnost bojovat proti fašismu! Bojovali jsme statečně a přísahu: Buď věrný československému národu, jsme nikdy nezklamali,“ řekl generál Rostislav Kubišta.

Kromě zástupců města Mladá Boleslav se dnešní akce zúčastnili také pamětníci druhé světové války a osvobození. Čestnou stráž drželi zástupci skautů a mladoboleslavské jednoty Československé obce legionářské.