„Ještě ve třicátých letech se jednalo o olympijský sport, který má kořeny už ve starém Římě. V západní Evropě a severských zemí se dodnes jedná o velmi populární sport a hrají ho v podstatě v každé vesnici, tak jako u nás například fotbal. A my jsme mu chtěli v Česku jeho ztracenou slávu navrátit," prozradil hlavní rozhodčí a jeden z pořadatelů Ladislav Šolc a dodává, že i když to na první pohled vypadá možná jako zábava, až zas taková legrace to není.

„Je pravdou, že se může zúčastnit v podstatě kdokoliv. Začátečníci brzy zjistí, že to není žádná sranda. Mistrovství se účastní jak trénované týmy, které jezdí pravidelně, jako například tým složený z policistů pražské pořádkové jednotky nebo naopak partu lidí z jedné realitní kanceláře," přibližuje Šolc.

Zámek Svijany ožil zámeckou slavností.
OBRAZEM: Na zámeckou slavnost přilétli i dravci

I tento u nás téměř neznámý sport má ale svá pravidla. „Vítězné družstvo se následně může přihlásit na mistrovství Evropy, ale je tu jeden háček. Oficiální závody jsou rozděleny do váhových kategorií, ale my soutěžíme v kategoriích bez váhového limitu," upozorňuje rozhodčí a prozrazuje plány do budoucna. „Letos bychom rádi začali se stavbou pivovaru, kde bychom vyráběli vlastní pivo," říká s úsměvem Šolc.

Akce je spojena s Všejanskými slavnostmi, které letos oslavily desáté výročí. Připraven byl bohatý doprovodný program, pro malé návštěvníky například různé dílničky, velcí si pak mohli třeba nechat zvážit a zjistit více o svém zdravotním stavu.

Dětský den v Nepřevázce u Mladé Boleslavi.
Dětský den v Nepřevázce: pohoda a šílené vedro