Dva vrcholy měl již tradičně sobotní program Skokového poháru České pojišťovny, jehož čtvrté kolo probíhá tento víkend v Ptýrově na Mladoboleslavsku. Tím prvním byla Cena hejtmana Středočeského kraje, v níž zvítězil brněnský jezdec Zoltán Tóth s klisnou Esej. Druhým vrcholem bylo kvalifikační finále Equiservis Amateur Tour pro neprofesionální jezdce…

V úvodních dvou soutěžích se nejvíce dařilo mladým jezdcům, kteří jsou shodou okolností čerstvými maturanty. Na stupni L** s výškou překážek 120 centimetrů zvítězila Barbora Tomanová s Colomanem, v soutěži o 10 centimetrů vyšší pak tuto jezdkyni v sedle Latiga přestihl Jan Zwinger s Lordanou 1.

Do hlavní soutěže dne – Ceny hejtmana Středočeského kraje – na stupni ST** (140 cm) nastoupilo 78 dvojic. Hodnocena byla na čas a vidění tak byla řada velmi riskantních jízd. Celkem 17 koní dokázalo parkur překonat bez penalizace a jednoznačně nejrychleji se dostal do cíle Zoltán Tóth s klisnou Esej. Jako jediný překonal magickou hranici 60 sekund – jeho výsledný čas měl dokonce 58,94.

„Parkur byl velmi pěkně připraven a byla v něm řada možností, kde si zkrátit trasu. Hned od začátku jsem zkusil naplno závodit a přestože jsem nevyužil všech nejkratších variant, většina z nich mi vyšla,“ spokojeně konstatoval Zoltán Tóth, který s Esejí skončil v předešlých dvou kolech Skokového poháru České pojišťovny na 6., resp. 10. místě. „Pokud se i v zítřejší Velké ceně probojuji do finálové části, budu naprosto spokojen,“ uzavřel jezdec.

Mezi horké favority jistě patří i Barbora Tomanová, která v sobotní „generálce“ skončila s Careful Franz Josefem na druhém místě a s Kohenem na osmém. V soutěži startovala ještě s třetím koněm – Clarkem 12, ten však po dvou chybách skončil v druhé polovině startovního pole. „Pro bodování do Skokového poháru si tak určitě vyberu Carefula,“ uvedla.

Zcela totožný výsledek jako minulou neděli při Velké ceně Ostravy dnes předvedl Jiří Skřivan. Opět skončil s klisnou Mercedes 1 na třetím a s Kallisto na čtvrtém místě. I on tak bude jistě žhavým adeptem na prvenství v nedělní Velké ceně.

O závěr sobotního dne se postaralo finále kvalifikačního kola Equiservis Amateur Tour. Na úrovni 110 centimetrů soupeřilo 18 jezdců, z nichž 11 postoupilo po bezchybném výsledku do rozeskakování. V něm uspěla Kateřina Černá s Led Zeepelin. Také na dalších dvou místech se umístily ženy – druhá skončila Kateřina Führichová s Merci 4 a třetí Pavla Kudláčková s Wilsonem OK.

Středem pozornosti však byl komentátor závodů Aleš Suchánek, který se po čtyřleté pauze představil na závodním kolbišti v sedle. Přestože byl ze soutěže vyloučen pro pád, pro řadu přítomných byla jeho jízda největším zážitkem dne.