Laboratoř pro hematologii a biochemii by měla být naplno v provozu od začátku příštího roku.

„Instalace analytické linky potrvá zhruba měsíc. Tyto automatizované analytické systémy nám umožní navýšení kapacity zpracování sérových vzorků a vydání výsledků v témže dni. Konsolidace tak povede ke zrychlení odezvy laboratoří a rovněž k úspoře nákladů,“ uvedla Helena Kocmanová, zástupkyně ředitele pro provoz. Instalovaná linka je v hodnotě téměř 20 milionů korun.

Klaudiánova nemocnice v Mladé Boleslavi.
Nemocnice od středy zakázala návštěvy. Kromě porodnice a dětského oddělení

Sloučením hematologické a biochemické laboratoře včetně oddělení klinické mikrobiologie vznikne pracoviště, které nabídne zázemí odpovídající dnešním požadavkům na zpracování materiálu. Stávající prostory už jsou v nevyhovujícím stavu.

Důvodem sloučení je také zefektivnění provozu, proto byl zpracován projekt na rozsáhlé stavební úpravy v pavilonu s laboratořemi. Sloučením laboratoří vznikne i centrální příjem materiálu, tím se zjednoduší manipulace se vzorky i zadávání požadovaných vyšetření do laboratorního informačního systému.

Klaudiánova nemocnice v Mladé Boleslavi. Ilustrační foto.
Slyší novorozenec dobře? Nový přístroj v Klaudiánově nemocnici to umí zjistit

Vzorky budou do centrálního příjmu transportovány pomocí potrubní pošty, jejíž vybudování během letošního roku je součástí projektu. Tím bude zkrácena doba čekání na laboratorní výsledky, což bude mít zásadní vliv na zvýšení kvality péče o pacienty nemocnice – zejména z urgentního příjmu a oddělení navazující péče.

Stavební práce si vyžádaly 18 milionů korun, 10 milionů korun na tuto etapu bude nemocnice čerpat z evropské dotace. V rámci projektu už byla loni vybudována nová krevní banka. Na začátku roku 2023 bude navazovat další etapa rekonstrukce prostor pro mikrobiologické laboratoře ve druhém podlaží.