Boleslavští profesionální hasiči si dnes vyzkoušeli zásah při simulovaném úniku čpavku na zimním stadionu.

"Podle scénáře taktického cvičení se při úniku nebezpečné chemikálie zranilo devět lidí. Zásah nebyl jednoduchý, hasiči museli zasahovat v dýchací technice a přetlakových oblecích," řekl velitel zásahu Jiří Zima.

Na místě byla státní i městská policie a zdravotnická záchranná služba. Likvidaci havárie trénovalo 90 lidí.

Záchranáři naplánovali cvičení, aby prověřili svoje schopnosti, řízení i součinnost při simulovaném úniku amoniaku z technologie chlazení na zimním stadionu. Únik čpavku na stadionu ze strojovny na hrací plochu si podle scénáře cvičení vyžádal devět zraněných, čtyři z toho byli v bezvědomí. Druhá polovina měla jen lehčí poranění. Zdravotníci ošetřovali škrábance nebo zlomeninu nohy. Velitel štábu a ředitel Hasičského záchranného sboru Mladá Boleslav Jan Lejsek řekl, že fingovali také čtyři osoby zraněné při překotné evakuaci. Stadion má kapacitu 4000 lidí.

Hasiči, kteří změřili koncentraci uniklé látky, museli nejprve zraněné vynést z nebezpečného prostoru. Zároveň začali s likvidací čpavku pomocí vody. Využívali k tomu také speciální vodní dělo, s nímž přijeli podnikoví hasiči ze Škoda Auto. "Funguje tak, že vytvoří vodní mlhu, kapky pak na sebe navazují čpavek. Ten se zkrápí, padá k zemi, je zředěný s vodou a může se vypustit," řekl jeden ze zasahujících hasičů.

Vodu získávali z Klenice, o dopravu se postarali dobrovolní hasiči z Podlázek. Čpavkový mrak hasiči zkrápěli také na ploše zimního stadionu. Hasiči navíc zkoušeli opravit prasklý odkalovací ventil.

Než se zranění dostali ke zdravotníkům, museli projít mobilní dekontaminační stanicí, kterou hasiči postavili 300 metrů od místa neštěstí. Figuranti do sprchy na nosítkách vjeli oblečení, ve skutečnosti by se museli svléknout do naha. Stejně jako hasiči, kteří dnes sprchou prošli v protichemických oblecích.

Primář boleslavské záchranné služby Jaroslav Ďurčovič, který byl na místě jen jako pozorovatel, řekl, že zásah amoniakem se přežít dá. Podle něho ale záleží na tom, jak dlouho byl postižený působení chemikálie vystaven a jak vysoká koncentrace ve vzduchu byla.

Pokud by záchranáři zasahovali doopravdy, zraněné by do nemocnice převezl vrtulník. Velitel zásahu řekl, že cíle cvičení hasiči splnili. "Kdyby se to stalo doopravdy, bylo by to daleko horší. V případě, že by hala byla naplněna lidmi na plnou kapacitu, tak bychom s tím měli daleko větší problémy," zhodnotil akci Zima.

Poslední cvičení Integrovaného záchranného systému se v Mladé Boleslavi konalo v roce 2006, tehdy trénovali u fingované dopravné nehody plně obsazeného autobusu.

ČTK, Pavel Svačina