Jeden mladý rybář sedí vedle druhého na břehu Jizery u Krásné louky v Mladé Boleslavi. Být lepší než soused vedle je sen zřejmě každého z nich. Vlastně i každé z nich. Rybařina totiž láká i dívky.

Zlatá udice, která se tam právě koná, je už tradiční soutěž. Podle Oty Hlaváče z Českého rybářského svazu v Mladé Boleslavi jde o okresní kolo. Závodí dvacet rybářů z Mladoboleslavska. Celá soutěž má několik disciplín. První z nich je rybolov, který čeká na soutěžící kolem deváté hodiny ranní.

Ne všem se daří tak, jak by si přáli. Nedá se ale říct, že by ryby na háčcích neuvízly. Někteří ze soutěžících mají ryb, že by k jejich spočítání nestačily ani prsty na ruce. Všechny úlovky se po skončení lovu zváží. „Nejvíce se chytalo plotic a cejnů. Objevilo se i několik okounů,“ uvedl Hlaváč.

Průměrně mladí rybáři nachytali tři čtvrtě kilogramů ryb. Někteří však byli rádi i za jednu malou rybku.

I kytky je třeba znát

Další část Zlaté udice už patří teorii. Tedy jen částečně. Rybáři musí prokázat své znalosti v rybářském řádu, ale i poznávačce ryb – těch na soutěžící čeká patnáct. Dále pak desítku vodních rostlin a stejný počet vodních živočichů. Mezi nimi se mimo jiné objevila ropucha či skokan.

Pro někoho možná jednoduchá část, pro jiného poměrně složitá. Poznat všechny živočichy nebo rostliny byl pro řadu mladých rybářů poměrně velký oříšek.

Poslední součástí Zlaté udice je rybolovná technika. „Například jde o přesnost házení na terče nebo házení na dálku,“ dodává Hlaváč. Ti nejlepší přehodili i hranici čtyřiceti metrů.