Sedí v hloučku, ani nedutají.

Pak se na pár okamžiků podívají do kamery s barevným panáčkem, ozve se příjemné pípnutí a hned vědí, zda mají nějakou oční vadu.
Děti z Mateřské školky T. G. Masaryka v Mladé Boleslavi se jako jedni z prvních na Mladoboleslavsku zúčastnily nového velkého projektu, jehož posláním je včas odhalit oční vady a doporučit jejich urychlenou léčbu.

„Tady to vypadá na zhruba půl dioptrie,“ říká hned pár sekund po vyšetření jednoho z dětí Robert Plachý, výkonný ředitel sdružení Prima Vizus, jež projekt s názvem „Koukají na nás správně“ realizuje. Je tedy zřejmé, že z vyšetření lékaři hned na místě poznají různé oční vady, které třeba dítě zatím nijak neohrožují, ale mohou se postupně zhoršovat a u některých jedinců může dojít až k tupozrakosti.

Měření do 16. června

„S projektem jsme na Mladoboleslavsku začali ve středu a ukončen bude 16. června. Pak bude provedeno jeho vyhodnocení, tedy kolik dětí skutečně mělo nějakou oční vadu,“ řekla Boleslavskému deníku ředitelka Zaměstnanecké pojišťovny Škoda (ZPŠ). Právě ta totiž tuto akci financuje.

ZPŠ uhradí prohlídku všem dětem (bez ohledu u jaké jsou pojišťovny), které navštěvují některou z mateřských škol, s nimiž se ZPŠ dohodla na spolupráci na tomto projektu. Prohlídku si mohou ale nechat udělat i sourozenci těchto předškoláků, a pokud jsou pojištěnci ZPŠ, i oni ji budou mít zdarma.

„Celkem by se prohlídka na Mladoboleslavsku měla týkat 1826 dětí z 18 mateřských škol z Mladé Boleslavi, Mnichova Hradiště a Kosmonos,“ dodala ředitelka Ulmanová.

Projekt podporuje rovněž mladoboleslavská Klaudiánova nemocnice, kde je špičkové oční oddělení. Tam by se pak předškoláci s objevenou oční vadou měli podrobit důkladnější prohlídce a samozřejmě i doporučené léčbě, tu však lze absolvovat také u soukromých lékařů.

Pomoc kraje, nemocnice a ZPŠ

„Snažím se prosazovat věci přínosné pro Mladou Boleslav, a tento projekt považuji za velmi smysluplný. Proto jsme jednali s paní ředitelkou Ulmanovou a občanským sdružením Prima Vizus o možné spolupráci. Po našem jednání se ZPŠ rozhodla, že tento projekt zařadí do svých preventivních programů,“ uvedl náměstek hejtmana Středočeského kraje a předseda dozorčí rady Klaudiánovy nemocnice Robin Povšík.

Podle něho je důležité včas odhalit oční vady a pomoci vyřešit to, co by řadu dětí ve vyšším věku trápilo. „To, že pak některé děti půjdou na případné vyšetření do nemocnice, nás spíše zatíží, ale považujeme to za dobré a důležité, rozhodně z toho nemáme žádný profit, jde nám o dobrou věc, o zdraví dětí,“ zdůraznil Povšík.

Podle ředitele nemocnice v Mladé Boleslavi Ladislava Horáka se nejedná o prevenci, ale o snahu zachytit již vzniklé či vrozené choroby, když jsou ještě dobře léčitelné. „Jsem rád, že na tom pracujeme se ZPŠ, která již má v našem regionu tradici a se screeningovými programy začala hned v prvním roce svého fungování, na rozdíl od jiných pojišťoven, kde zařazení takových programů trvá roky.“ Podle ředitele je daleko účinnější a levnější provádět pravidelné kontroly a léčit choroby v časném stádiu, než se pouštět do léčby hotové „katastrofy“.

Ředitel sdružení Prima Vizus dodal, že některé děti ani netuší, že špatně vidí, protože svět vnímají od narození tak, jak jej vidí, a přitom netuší, že se někdy dívají špatně. „My tedy pomocí speciální kamery zjistíme, že konkrétní dítě chodí po světě s vadou,“ uvedl Robert Plachý. Program je již vyzkoušený v jiných částech republiky, na Mladoboleslavsko přichází vůbec poprvé. „Za dva roky jsme vyšetřili více než 15 tisíc dětí, dioptrickou vadu jsme zjistili u zhruba šesti procent dětí,“ uvedl Plachý.

Přístroj zjistí většinu očních vad

Přístroj zjistí například krátko a dalekozrakost, astigmatickou vadu, šilhavost atd. V případě zjištění oční vady ihned lékař informuje rodiče, že bude následovat doporučení k vyšetření u očního lékaře.

„Řadu zjištěných očních vad lze nechirurgicky a neinvazivně vyléčit. Pomocí speciální techniky se také provádí rehabilitace okohybných svalů,“ dodává. Podle něho se předejde například tomu, aby se na chorobu nepřišlo až pozdě, když třeba ve škole dítě nevidí na tabuli, nebo má problémy v tělocviku, může mít více úrazů atd. Kvůli oční vadě totiž může být i nemotorné a neodhadne prostředí, v němž se pohybuje.

„Je důležité, že vyšetření probíhá tak, že si při něm děti hrají a nestresuje je. Je také jasné, že někteří rodiče nemají sociální cítění pro děti a nechodí s nimi na preventivní prohlídky. V tomto případě se však dostane na všechny bez rozdílu, aniž by s nimi museli rodiče někam jít,“ dodal Povšík.
V každém případě ale musí dát k vyšetření souhlas rodiče.