Patnáctý ročník HorkyFest 2011 měl za úkol jediné – pobavit a ukázat, že horečtí studenti nejsou pilní jen ve škole, ale i mimo ní. „Celý rok bavíme studenty my – učitelé, tak je dobré to jednou v roce obrátit,“ směje se ředitel školy Vratislav Morava.

HorkyFest je totiž přehlídkou toho nejlepšího, co mohou studenti všech ročníků nabídnout.

Celá akce se tradičně odehrává na nádvoří zámku, jenž je centrální budovou školy. Festival startoval už počátkem týdne spoustou sportovních aktivit – kromě turnaje ve volejbale čekalo studenty také fotbalové a floorbalové utkání.

„Nesmíme zapomenout na číšnický běh, kdy závodí na rychlost i přesnost číšníci, kteří nesou na tácu tři sklenky naplněné do poloviny vodou. Rozlít by samozřejmě neměli a navíc musí být opravdu rychlí,“ vysvětluje pravidla soutěže ředitel školy.

„Festival zakončuje Běh pro zdraví, do něhož se zapojuje prakticky celá škola, učitelé, studenti, ale i sponzoři a partneři školy. „Za každé uběhnuté kolečko dostane závodník fazoli, kterou může hodit jako příspěvěk do sklenice jedné ze tříd. Třída, která získá od běžců největší počet těchto bodů je odměněna víc těchto bodů, tak ji pak zájezdem do tuzemska,“ prozradil Morava. „Já ani nemusím trénovat, škola má pět objektů, mezi nimiž každodenně přebíhám,“ dodává.

Vrcholem celého odpoledne byla volba Miss a Gentlemana školy. Tentokrát si korunku odnesla Veronika Bobková a Josef Němec, kteří si jako odměnu odnesli zájezd od Čedoku.

Studentka Iveta Podolská: Se shakery a lahvemi zatím nad hlavou neházím!

V SOŠ a SOU Horky není výjimkou, že studenti v duchu renesančních bytostí umí kromě svého oboru i něco navíc. Iveta Podolská studuje v Horkách cestovní ruch. Přesto se dokáže zkušeně pohybovat za barem a její ruce umí vykouzlit nápoje, které skvěle vypadají a navíc i báječně chutnají.

Jak jste se vlastně dostala k barmanství?
Docela jednoduše, mám ráda míchané nápoje a přišlo mi zajímavé se dozvědět o nich něco víc. Barmanství mám zkrátka jako koníček.

Jaké nápoje máte ráda?
Převažují nealkoholické nápoje, ale kdybych měla zvolit ten nej nápoj, pak by to byl asi Sex on the beach, ten mi nejvíc chutná.

Je těžké sehnat do koktejlů ingredience, nebo už jsou dostupné i pro neprofesionály?
Myslím, že sehnat kvalitní ingredience už dnes není takový problém. Existuje řada specializovaných prodejen, ale pestrá škála sirupů a alkoholu se dá sehnat i v běžném obchodním řetězci.

Který nápoj je pro vás nejzajímavější na přípravu a a dobře se na něj při míchání dívá?
Nejzajímavější z těch, které připravuji je Zombie nápoj. Přijdou do něj tři druhy rumu, jinak má ovocný základ. Je hodně silný, ale myslím si, že je opravdu výjimečný a ten kdo jej bude pít, se těší už při samotné přípravě, na níž je, myslím, hezký pohled.


Je těžké se naučit házet shakery a lahvemi nad hlavou?
To samozřejmě je. Já sama to zatím neumím, ale trénuji denně s plastovými lahvemi. Až si budu jistější zkusím to se skleněnými. Je to hodně o cviku, chce to vytrvat a získat ten správný grif.