Tři zraněné má na svědomí silná bouře, která udeřila na Mladoboleslavsku ve středu kolem 22. hodiny. Na mnoha místech vichr doslova rozcupoval větve stromů, některé zcela přelámal a převrátil na silnici.

Popadané dřeviny se tak válely na silnici mezi Mladou Boleslaví a Luštěnicemi, mezi Kosmonosy a Horními Stakory a také mezi Bakovem nad Jizerou a obcí Buda. Tam se k zemi poroučelo hned pět stromů v krátkém úseku!

A právě popadané stromy za Bakovem nad Jizerou mají na svědomí vážnou havárii. „Došlo zde ke střetudvou osobních vozů, jejichž řidiči se vyhýbali popadaným stromů a přitom došlo k nehodě,“ řekl Deníku velitel hasičů Bedřich Vrabec. Při havárii se zranili tři lidé, které transportovaly sanitky do nemocnice.

Hasiči museli stromy rozřezat a poté vozy vlastními silami odsunuli ke krajnicím, aby mohl být na silnici obnoven provoz, ještě před tím však silnici zametli a omyli proudem vody. Místem projíždějte vzhledem k odstaveným autům s opatrností.

Hasiči zasahovali i na dalších místech, tam už se to ale naštěstí obešlo bez zranění. „Je to noc plná vášní, máme řadu výjezdů,“ řekl s nadsázkou velitel Bedřich Vrabec.

Oblohu bičovaly blesky

„Silná bouře, která postupovala přes území Česka, ve středních Čechách nejvíce řádila na Příbramsku a Benešovsku,“ řekla ČTK mluvčí středočeských hasičů Lenka Kostková. V Novém Kníně na Příbramsku voda zatopila jednu ulici. Hasiči tam museli pročistit kanály.

Během jedné hodiny museli hasiči v regionu zasahovat u více než dvacítky případů. Popadané stromy odstraňovali například v Rožmitále pod Třemšínem, Vysokém Chlumci nebo v Červeném Újezdu. V Kladně podle nepotvrzených informací udeřil blesk do lesa. Dramatická situace byla také v Novém Kníně, kde jednu ulici zaplavila voda.

Bouřka řádila na Mladoboleslavsku, oblohu bičovaly blesky. Snímek ze sídliště Lidická v Mnichově Hradišti.

Bouřka zasáhla ve večerních hodinách také Mnichovo Hradiště na Mladoboleslavsku. Snímekúderu blesků jez tamníhosídliště Lidická. Foto: PSPA/Slávek Růta

Mluvčí Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) Petr Dvořák řekl, že bouře byla extrémní počtem blesků, přístroje jich za večer napočítaly ke 40 tisícům. V době nejsilnější bouřkové aktivity jich udeřilo až 315 za minutu.

"Šlo o nadstandardní, extrémní bouři co se týká počtu blesků," uvedl. Největší škody podle meteorologa napáchal silný nárazový vítr. Oproti původním předpokladům bylo méně přívalových srážek.

Ve čtvrtek bude chladněji

Večerním bouřkám dnes předcházelo horké počasí. Rtuť teploměru dosahovala ke 30 stupňům Celsia, na východě republiky se ojediněle vyšplhala až ke 32 stupňům. Teplotní rekordy ale na žádné z významných meteorologických stanic naměřeny nebyly.

"Původně jsme pro dnešní den očekávali vyšší teploty, nakonec ale panovalo spíš dusno, tedy vysoká vlhkost vzduchu," řekli meteorologové.

Ve čtvrtek přes den bude převážně oblačno, ojediněle přeháňky. Na Moravě a ve Slezsku k večeru až zataženo, na většině území déšť nebo přeháňky, ojediněle bouřky. Nejvyšší teploty 18 až 22 stupňů Celsia.