Představte si rok 1949. V tu dobu vznikla dávno se rozpadnuvší NDR, první člověk měl na Měsíci stanout až za dvě desítky roků. Počítače zabíraly celé místnosti a o letech do vesmíru nemohlo být ani řeči. Prezidentem Československa byl Klement Gottwald. Přesto již byli spolu. Josef a Marie. Dvě biblická jména, jež spojila své osudy právě ve zmíněném roce. „Poznali jsme se v tanečních,“ směje se stále vitální Josef Libich, „mně bylo sedmnáct a babičce patnáct.“ „Děda dobře tancoval, navíc jsem byla holka odjinud, a na ty místní kluci brali,“ dodává jeho žena Marie. Taková doba manželství si zaslouží ocenění. A to se neobejde jen obyčejným dortem nebo chlebíčky.

Proto jejich příbuzní připravili oslavu. Trochu se lstí, neboť senioři, kteří se do bezenské restaurace Pod Břízami dostavili, počítali pouze se slavnostním obědem. Jenže ještě před prvním soustem zazněla hudba Svatebního pochodu a oba manželé se ocitli před starostkou Bezna Ludmilou Novotnou, která je ve vší parádě oddala znovu! Dojatí manželé si tak slíbili další pokračování ve společné cestě životem, což stvrdili podpisem do pamětní knihy.
Po obědě a nezbytném přípitku přišlo na řadu vzpomínání: „Pocházím ze staré bezenské rodiny, Libichovi tu žili po staletí,“ zdůraznil Josef Libich. „Odnepaměti jsme se věnovali hospodářství. Jezdil jsem s koňmi. Po převratu v roce 1948 jsme museli do družstva. Ale nakonec to nebylo nejhorší,“ dodal Josef Libich, který byl svého času dokonce předsedou JZD v Bezně.

Mezitím stačili manželé Libichovi vychovat tři zdravé děti, které jim daly vnoučata. Mohou se dokonce radovat i z trojice pravnoučat, která při obřadu jaksepatří řádila. Naskýtá se logická otázka: postihla váš vztah nějaká krize? Ponorková nemoc? „Ale vůbec ne! Běžné hádky, třeba když jsem chtěl dát brambory na jinou hromádku než babička. Ale že bychom se chtěli snad někdy rozejít? Nikdy!“ rázně ukončil hovor na toto téma evidentně stále zamilovaný pan Josef Libich, který si dokáže života užít a se svou ženou Marií pěstuje květiny, ovoce, a dokonce chová slepice a králíky.