Už několik týdnů funguje v městysu Bezno na Mladoboleslavsku novinka v podobě zrekonstruované smuteční síně. I když to zrovna není služba, která by lákala turisty, či sloužila k nákupům a relaxaci obyvatel, je to zařízení, které k životu, respektive smrti, jednoduše patří.

Chátrající součást hřbitova

Dosud chátrající objekt, jenž je součástí místního hřbitova, se změnil tak, že z toho přechází zrak. Na svědomí to má mladoboleslavská podnikatelka v oboru pohřebnictví Renáta Benešová. Původně smuteční síň v Bezně nikdy v minulosti svému účelu nesloužila. Byla velmi špatně dispozičně řešená, přes půl půdorysu zabíraly chladící prostory a sociální zařízení.

V posledních letech navíc objekt sloužil jako skladiště, dokonce tam bylo uloženo i seno. Bezenskému obecnímu úřadu vadilo, že se tam scházejí různí výrostci, kteří zde například popíjeli alkohol. Tomu je teď ale konec.

Renáta Benešová a zejména jeden z jejích kolegů Václav Šulc, zapálený pro věc, proměnili místnost v opravdu důstojné místo posledního rozloučení se zesnulými. Investice do smuteční síně v Bezně se pohybují v řádech stovek tisíc korun.

Rakev bokem k lidem

Prostor nabízí i jednu specialitu, a to polohu vystavené rakve bokem k pozůstalým, kteří tak vidí na reliéf, jež si před pohřbem vybírají. Nikde v regionu takto postavená rakev při obřadech není, většinou je nohama k lidem. Dále ve většině případů rakev zajíždí do tmy, tady díky osvětlení naopak do světla – symbolicky k Bohu.

A proč taková investice zrovna v Bezně? „Když se rozhlédnete kolem sebe, zjistíte, že na celé trase mezi Mladou Boleslaví a Mělníkem žádná smuteční síň není. Dnes se rozloučení dělají jen v malé míře v rodinném kruhu. Naopak my zde nabízíme 30 míst k sezení a 15 až 20 míst k stání,“ vysvětluje majitelka pohřební služby Renáta Benešová.

Právě poloha hřbitova v Bezně rozhodla, proč zrovna zde zrekonstruovat místo posledního rozloučení, které mohou využít lidé z obcí mezi Mělníkem a Mladou Boleslaví, jako jsou Chotětov, Zdětín, Mšeno až například po Benátky nad Jizerou, aniž by museli jezdit do vzdálených větších měst.

Smuteční síň pro všechny pohřební služby

Samozřejmě výhodu mají obyvatelé Bezna, kteří si ve své obci mohou zařídit nejen smuteční rozloučení, ale rovnou i uložení nebožtíka. „Ostatním klientům zařídíme rozloučení a pak zesnulého převezeme do určeného krematoria. Následně si tady u nás v kanceláři mohou vyzvednout urnu,“ popisuje jednu z možností Renáta Benešová.

Její pohřební služba si v Bezně zřídila i pobočku, takže je zde možné zařídit úplně vše – tedy od květinové výzdoby, přes vytištění parte až po samotné rozloučení a další součásti aktu. „Rodina tak výrazně ušetří náklady na několikanásobné cestování až do Mladé Boleslavi či do Mělníka. Naše síň ale smluvně funguje i pro ostatní pohřební služby,“ vysvětluje Renáta Benešová.

Starostka: Nečekali jsme takovou proměnu

Podle ní při realizaci záměru skvěle fungovala spolupráce s městysem Bezno, kdy místní zastupitelé v čele se starostkou měli k celé věci velmi rozumný a lidský přístup. „Takové zastupitelstvo se dnes už tak často nevidí. Kdykoliv jsme něco potřebovali, vyšli nám vstříc,“ říká Benešová.

Vedení městyse si také výsledek velmi pochvaluje. „Nikdy bych nevěřila, z toho torza, které tady bylo, lze udělat takovou nádhernou síň,“ hodnotí starostka Bezna Ludmila Novotná.