Velká cedule láká na výstavu květin už u hlavní silnice. Projet tou dobou ulicemi malé obce Přepeře se najednou stává velkým problémem. Na návsi stojí autobusy s nápisy „Zájezd“, na každém volném místě parkují auta. Jejich registrační značky říkají, že řada z nich je z poměrně velké dálky. Češi jsou stále velkým národem zahrádkářů a milovníků krásných květin.

Uvnitř budovy místní jídelny se už od rána tísní davy návštěvníků. Prohlédnout si květiny a přivonět si k nim, mají zájem především starší lidé. Od květiny ke květině putují občas i s notýsky v ruce, aby si zapsali jména krásných květin. „Jsou tady růže, které ještě na své zahrádce nemám. Tak si musím napsat jejich jména, abych si je mohl objednat,“ prozradil jeden z obdivovatelů květin.

Jaroslav Folprecht je předseda Českého svazu zahrádkářů v Přepeřích. Výstava květin se tam letos koná již poosmé. A zájem je s každým rokem větší a větší. „Minulý rok se přišlo na naší výstavu podívat 880 účastníků. Tak pevně doufám, že letos pokoříme tisícovku,“ řekl Deníku zahrádkářský předseda.

Prohlédnout si desítky květin – mečíků, růží, jiřin a mnoho dalšího, přijíždí lidé jak z okolí, tak ze sousedních okresů. Například z Mělnicka či Jičínska.

Ke květině zvěřina

Kdo měl zájem získat květinu, vyrazil s napsanými jmény k pořadatelům výstavy, kteří poté zajistili, aby se sazenice ve správný čas dostaly do rukou nových pěstitelů. Tímto způsobem si lidé mohli objednat především jiřiny a růže.

Někteří spojili prohlídku květin i s chutným obědem. Květinová výstava byla totiž spojena se zvěřinovými hody. „Mají možnost tady ochutnat opravdu dobré zvěřinové speciality,“ poznamenal místopředseda přepeřského zahrádkářského svazu.

Za rok znovu

Jak se během soboty a neděle ukázalo, zájem o květiny je stále velký. Milovníci zahradničení, kteří neměli možnost tento rok do Předměřic zavítat, proto nemusí zoufat. Za rok to všechno totiž mohou napravit.