Další mobilní defibrilátor mají k dispozici mladoboleslavští policisté. Tentokráte ti dopravní.
Dostali jej ve čtvrtek dopoledne, a následně také prošli rozsáhlým několikahodinovým školením v poskytování první pomoci. Mužům a ženám zákona pořídil defibrilátor Středočeský kraj a poslal jej hejtman David Rath.
Než si však dopravní policisté mohli používání automatizovaného externího defibrilátoru osahat a vyzkoušet, čekalo je školení v poskytování první pomoci z úst zdravotníka záchranné služby. Slyšeli tak zásady a novinky v oblasti resuscitace, ošetřování lidí po dopravních nehodách, či to, jak bezpečně vyndat z vozu zraněného člověka. Poté na řadu přišel nácvik používání defibrilátoru.
Jeho používání je přitom velmi snadné a jak v samém úvodu řekl školitel Petr Schejbal, ředitel projektu Pomáháme společně, je i „blbuvzdorný“. „Výhodou tohoto přístroje je to, že nepotřebuje odbornou obsluhu. Používat jej může kdokoliv, ale je dobré, když člověk má alespoň základní znalosti první pomoci,“ uvedl pro Boleslavský deník Schejbal.
S jeho používáním totiž nejde nic pokazit. Ze zařízení je totiž slyšet hlas, který navádí ke všem potřebným úkonům, jako je správné přilepení elektrod na tělo člověka. Přístroj sám zjistí, zda pacient potřebuje elektrický výboj, či nikoliv. Obsluha se tak nemusí obávat, že by člověku nějak ublížila.
Výhodou tohoto přístroje je to, že je ho možné používat u všech lidí, tedy od dětí, až po důchodce. U dětí je však potřeba nastavit „režim dětí“, což je velmi snadné. Do tělíčka malého pacienta se tak po správném nastavení vyšle daleko menší výboj, než u dospělého člověka.
Podobný defibrilátor již mají policisté z Obvodního oddělení Policie ČR Benátky nad Jizerou. Nově získaný přístroj od Středočeského kraje bude umístěný v jednom z výjezdových vozidel dopravních policistů.