Přehopkat poměrně frekventovanou silnici spojující Malou Bělou s Debří u Podhradské tůně se stávalo osudným pro stovky žab, mířících za rozmnožováním. Letos už popáté proto mladoboleslavští ekologové z Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) Klenice Mladá Boleslav vyrazili na toto místo stavět bariéry. Ty brání živočichům ve vstupu na vozovku a v mnoha případech i jisté smrti.

Podhradská tůň patří k velmi významným lokalitám nejen na Mladoboleslavsku. Potvrzuje to i předsedkyně ČSOP Klenice Milada Vrbová. „Jde o poslední slepé rameno ve středních Čechách. Vyskytuje se zde řada vzácných i kriticky ohrožených živočichů,“ řekla ekoložka Vrbová s tím, že se tam nachází například blatnice skvrnitá, kuňka obecná, čolek horský a obecný a mnoho dalších obojživelníků.

Postavit bariéry zabere i několik hodin. Do země je potřeba zatlouct desítky dřevěných kolíků. Na ně je poté upevněna několik desítek metrů dlouhá síťovina. Vše je potřeba pečlivě utěsnit do země, aby ji žádný živočich nemohl podlézt. O to všechno se stará desítka milovníků přírody.

Jedním z dobrovolníků byl i David Horák, který ve stavbě bariér u Podhradské tůně pomáhal letos podruhé. „Proč tady jsem, je asi takový protest proti tomu, jak se lidé v současné době staví k přírodě. Jízda autem nám připadá jako samozřejmost a nevšímáme si, že mnohdy i ubližujeme zvířatům - třeba právě při cestě za rozmnožováním,“ řekl Deníku mladý ekolog.

Během jarní migrace skončí v pastích stovky živočichů. Na dobrovolnících poté je, aby je několikrát denně ze zajetí vysvobodili a bezpečně přenesli do tůně pod frekventovanou silnicí.

Podhradská tůň není jediným místem, kde se v letošním roce bariéry objeví. „Další chceme stavět u Dolní Krupé, kde se nachází úsek dlouhý přibližně jeden kilometr“ řekla předsedkyně ČSOP Klenice Milada Vrbová. Stejně jako v minulém roce, tak i letos, tam s výstavbou budou pomáhat studenti Střední odborné školy a středního odborného učiliště v Jičínské ulici v Mladé Boleslavi. „Loni jsme u Dolní Krupé přenesli kolem 1300 ropuch a několik skokanů,“ dodala Vrbová.