Těžká práce, obrovské riziko, zodpovědnost! A někdy také velká radost z uznání. I takový je život profesionálních hasičů z Mladé Boleslavi.

Ačkoli si na ně česká vláda jen málokdy vzpomene (snad jen v případě, že by jim potřebovala strhnout deset procent z výplaty), dostalo se boleslavským hasičům velkého státního ocenění. Ovšem nikoli českého, ale rovnou z rukou polského prezidenta.

Bronisław Komorowski nedávno boleslavské hasiče vyznamenal Zlatým záslužným křížem za pomoc při loňských ničivých povodních, které zasáhly právě Polsko i Českou republiku.

O této katastrofě se mluvilo několik měsíců, voda tehdy zničila řadu polských i českých měst, některé vesnice odřízla od světa a vyžádala si i lidské životy.

Tentokrát vodu hasiči nevyužili jako svou zbraň, nýbrž s ní bojovali jako s nepřítelem.

V druhé polovině května vyrazilo sedm boleslavských hasičů na pomoc lidem na severní Moravě. „19. května jsme vyjeli do Karviné, kde jsme přečerpávali ohromné množství vylité vody zpět do řeky Olše.

O čtyři dny později jsme byli v rámci mezistátní vzájemné spolupráce vysláni na pomoc do Polska,“ vysvětluje Dušan Konývka z HZS Mladá Boleslav.

V Polsku působili hned ve dvou městech, kde zejména přečerpávali velké množství vylité vody. „Viděli jsme velké zoufalství lidí. Nejprve jsme působili ve městě Ratiboř a v Turze, což je vesnice, která byla celá vyplavená. Následně jsme působili také ve městě Jelcz-laskowice. Toto město má 22 tisíc obyvatel a jeho třetina byla zatopená, zničeno bylo na 120 domů. Tam jsme bojovali se třemi nepřáteli – vodou, neuvěřitelným zápachem a velkým množstvím komárů,“ podotýká hasič Dušan Konývka.

Na pomoc si vzali velmi výkonné čerpadlo, které přečerpá až 1500 litrů vody za sekundu, během své mise tak přečerpali přes 1,4 miliardy litrů vody.

Nedávno tvrdou a obětavou práci boleslavských hasičů ocenil právě polský prezident Bronisław Komorowski při cestě do Prahy, když pozval Dušana Konývku a jeho zástupce Jana Rejzka, aby jim předal Zlaté kříže za zásluhy. Spolu s nimi cestoval do Lichtenštejnského paláce také ředitel HZS Mladá Boleslav Jan Lejsek. „Tohoto ocenění si velmi vážíme, velmi nás potěšilo,“ uvedl Dušan Konývka.

„Při této naší pomoci jsme přicházeli na to, že až při takovémto neštěstí dokážou lidé držet při sobě a pomoci jeden druhému. Z vlastních zkušeností musím říci, že nás všechny hřálo u srdíčka, když nám přicházeli lidé ze zatopených domů poděkovat a nabízeli nám pomoc, i když sami měli starosti se svým majetkem,“ dodali hasiči.

Čtěte také: Hasiče za práci při povodních ocenilo i město Mladá Boleslav