Obyvatelé Žerčic na Mladoboleslavsku v sobotu za slunečného počasí vzali nástroje do rukou a pustili se do úklidu části vesnice.

„Po dohodě se starostkou obce jsme uklidili nejvíce potřebné místo, což bylo okolí hřbitova, převážně místo za hřbitovní zdí, kam lidé odhazují nepotřebné věci z hrobů. Někteří lidé využívají již přistavený kontejner, ovšem jiní zatím nezměnili svůj letitý zvyk, a vyhazují stále odpad za zeď místního hřbitova,“ vysvětluje členka sdružení Pro budoucnost Žerčic, které akci realizovalo.

„Jelikož bylo počasí příznivé, začali jsme ještě i s úklidem jedné z našich ulic, kde jsme se tedy obzvlášť zapotili, jelikož se jednalo nejen o značně prorostlý chodník trávou, ale o několik desítek kbelíků hlíny, kterou jsme odškrabávali od kraje chodníku, ulici jsme ještě neuklidili celou, v nejbližší možné době budeme pokračovat, a rádi bychom tak pokračovali i nadále,“ říká M. Novotná.

Dodává, že se názory na tuto činnost se liší, pro někoho je to dobrá věc, pro někoho socialistická brigáda. „Jelikož jsme sdružení, kterému záleží i na vzhledu obce, budeme v tom pokračovat. Někteří naši snahu ocenili, ne jeden místní občan nám i poděkoval a poskytl občerstvení, takže jsme se občerstvili slivovičku, kávou i minerálkou, ale také nás jedni obyvatelé přivítali narážkami a výsměchem před svým stavením, ale to jen ti hloupí a ti nás neodradí,“ dodává M. Novotná.

Marie Marková