Ročně má prověřit kvalitu kostí tisícům pacientů, které lékaři doporučí k vyšetření kvůli podezření na osteoporózu. Ta představuje úbytek kostní hmoty – zejména ve vyšším věku – takže jsou kosti křehčí a snáze dochází ke zlomeninám. Léčba rizikových pacientů je založena především na zajištění přiměřeného příjmu vápníku i vitaminu D a režimových opatřeních představujících dohled na přeměřenou fyzickou zátěž.

Vedle vyšetření minerální denzity kostí může přístroj vybavený pohyblivým ramenem se 128 detektory analyzovat svalovou a tukovou hmotu včetně jejich podílu a rozložení, připomněl primář radiodiagnostického oddělení Jan Täubner. Je také možné sledovat kalcifikace břišní aorty. Výsledek vyšetření budou hodnotit zejména lékaři se specializací na kostní metabolismus (což je v Mladé Boleslavi lékař v osteocentru), na výživu, ale i gynekolog či případně ortoped.

Ilustrační foto.
Třetí dávky očkování jsou na startu. Zatím pro zdravotníky a seniory

Kostní denzitometrie je podle slov lékaře osteocentra Mojmíra Koščála jediné možné vyšetření, které dokáže odhalit osteoporózu. „V praxi se často setkáváme s jejím popisem od radiologů ze snímku skeletu – toto hodnocení je ale subjektivní a je výrazně ovlivněno technikou snímku a neumožnuje porovnání s věkovými normativy,“ připomněl Koščál. Kostní denzitometrie podle jeho slov umožní spolehlivé stanovení rizika zlomenin, určení diagnózy osteoporózy – a je i klíčové pro možnost úhrady léčby osteoporózy z veřejného zdravotního pojištění.

Poslat na vyšetření může pacienta lékař, který ho má v péči pro kostní chorobu, revmatolog, ale i specialisté dalších odborností – ortopedie, traumatologie, vnitřního lékařství, gynekologie či endokrinologie. „Nejčastěji se k nám dostanou pacientky z gynekologické ambulance,“ připomněl lékař Košťál.

Český prezident Miloš Zeman
Zeman je stále v nemocnici. V úřadu je to jeho nejdelší hospitalizace

„Při stanovení rizika osteoporózy u postmenopuazálních žen, které mají ještě jiné další rizikové faktory – jako jsou kouření, dědičnost, věk nad 65 let, bolesti zad, imobilizace, poruchy štítné žlázy. Dále ženy po hormonální léčbě, pacienti užívající kortikoidy nebo pacienti po zlomenině při minimální nebo neadekvátní úrazové síle,“ upřesnil.