Staroměstské náměstí i nádvoří mladoboleslavského hradu ovládl o víkendu oblíbený Středověký jarmark.

„Letošní třináctý ročník se tak po dvou letech vrátil do opraveného středu města. Na úvod přítomné pozdravil primátor Raduan Nwelati, náměstím prošel průvod všech účinkujících a rozjela se pestrá paleta celodenního doprovodného programu na hlavním pódiu na náměstí i menším pódiu na hradě,“ uvedla mluvčí města Hana Koišová.

Jarmareční stánky s širokým sortimentem zboží a mnoha možnostmi občerstvení přilákaly již od rána dost lidí. v porovnání s loňským rokem byl však zájem poloviční. To mohlo způsobit letos poprvé zavedené vstupné i nepříznivé počasí.

V programu opět vystoupily historické taneční, pěvecké a divadelní skupiny, například taneční skupina Hortus Gratiae, hudební skupina Miritis, drsní a u publika oblíbení potulní muzikanti ze skupiny Musica Canora a mnoho dalších.

O šermířské souboje se postarala sdružení Bohém, SHŠ Mordýři z Mladé Boleslavi a SHŠ Briganti. Menší návštěvníky na hradním nádvoří bavili kejklíři i divadelníci.

Široký sortiment

I letos byl zajištěn bohatý sortiment stánků s tradičním jarmarečním zbožím. Ve 120 stáncích byla k prodeji keramika, hrnčířství, výrobky ze dřeva i kovu, ručně vyráběné sandály, výrobky z dřevité vlny, chodská keramika, ručně vyráběné klobouky a slamáky, zvykoslovné pečivo, značková vína i biomošty. Z občerstvení zase kromě rožněného selete a dieburgských bílých klobás zde byly placky, trdelníky, cmunda, ovoce v cukru, bar s míchanými nápoji výrobky z rakytníku a brusinek.

Po celou dobu na klidný průběh akce dohlížela městská policie. Kvůli jarmarku bylo v sobotu náměstí nepřístupné pro dopravu a také městské autobusy musely jezdit náhradní trasou.

Po technické přestávce následoval zhruba hodinový večerní program s hudbou, tancem i ohňovou show, které ovšem už přihlíželo zhruba jen 200 diváků. Přesto měla tato závěrečná část svoji působivou atmosféru a udělala pěknou tečku za celým jarmarkem.