Jak potvrdila mluvčí boleslavského magistrátu Hana Jandová Koišová, situace je vážnější, než to původně vypadalo. "V Bakově nad Jizerou hladina řeky nyní kulminuje a předpokládá se v dalších hodinách mírný pokles. Nejasná je však situace ohledně předpovědi dalších srážek v povodí Jizery. Všechny složky (hasiči, státní policie, městská policie a další) jsou připraveny v případě potřeby ihned zasáhnout, "uvedla mluvčí.

Podle jejích slov oba toky sleduje městská policie, připravena je i společnost Compag pro případ okamžitého zásahu v ohrožených lokalitách. V případě většího rozvodnění Klenice jsou na Štěpánce pytli s pískem chráněny především tenisové kurty.

"Strážníci stále kontrolují hladiny řek a od patnácté hodiny nezaznamenali v Mladé Boleslavi žádné navýšení," informoval ve 22 hodin velitel městské policie Tomáš Kypta.

"Městská policie by při zhoršení situace informovala ohrožené občany a firmy. V současné době dochází ke konzultaci situace se starosty obcí na Jizeře a na Klenici. Na Klenici však je zatím situace stabilizovaná na 1. stupni povodňové aktivity. Hladina však stále mírně stoupá. Situace bude i v noci monitorována," dodala Hana Jandová Koišová.

Už v půl desáté musela být uzavřena silnice z Bakova nad Jizerou  směrem na Malou Bělou, což je místo, kde Jizera obvykle opouští břehy jako první. "Jsem tu asi půl hodiny a voda stoupá poměrně rychle, za těch třicet minut se dostala až za auto, " vysvětlil situaci na místě strážník bakovské městské policie, který zde usměrňoval dopravu až do doby, než bylo dovezeno dopravní značení. V půl čtvrté odpoledne zde hladina Jizery dosahovala 516 centimetrů.

Znatelně stoupá hladina i na Jizeře v Podlázkách, říčka Klenice dosáhla v 8:50 prvního povodňového stupně.  Nicméně obyvatelé Mladoboleslavska v přímém ohrožení nejsou, situace je pod kontrolou a zaplavení domů v tuto chvíli nehrozí na žádném z míst, kde řeky opustily koryta.

Krizový štáb v čele s hejtmanem Josefem Řihákem zasedl i v sídle Středočeského kraje, situace na některých místech je opravdu kritická. Hasičský záchranný sbor Středočeského kraje dnes eviduje již 380 událostí, při kterých zasahoval, dalších 300 událostí se řeší. „Všechny síly hasičů, jak profesionálové, tak dobrovolní, už jsou v terénu. Povoláváme zálohy i z okresů, kde zatím záplavy nejsou," informoval hejtman Josef Řihák.

V okrese Mladá Boleslav jsou v tuto chvíli uzavřené zaplavené silnice v Bakově nad Jizerou, v Loukově a také silnice mezi Brodcemi a Horkami, po jednadvacáté hodině k nim podle tiskové mluvčí Středočeského kraje Nikol Mertinové přibyla ještě silnice II/277 v Mohelnici.

"Situace se může změnit k horšímu, protože aktuální výstraha Českého hydrometeorologického ústavu z nedělního rána varuje před dalšími vydatnými srážkami v horách dnes večer a v noci, které mohou průtoky opět výrazně zvýšit. Pracovníci Pavodí Labe a členové povodňové komise situaci neustále monitorují," dodává  mluvčí.

Situaci na Boleslavsku sledujeme a budeme přinášet aktuální informace.