Běžně tu skáčou do dálky, běhají nebo hrají fotbálek. Školní sportoviště se proměnilo v koncertní amfiteátr.

Byla to parádní studentská akce, přišly stovky mladých lidí a atmosféru si užily hudební kapely. Bohužel celý mejdan skončil poněkud trpce a část studentů se cítí ukřivděna. Ale popořadě.

Tohle opravdu nebyla běžná výuka na Gymnáziu Dr. J. Pekaře a Osmiletém gymnáziu v Mladé Boleslavi. Ve středu tam totiž studenti uspořádali vlastní hudební festival Gymploidfest Mladá Boleslav 2010.

Dobrá akce

Gymnazisté tak opět dokázali městu, že dokážou divy i na poli volnočasových aktivit. Takto profesionálně uspořádat opravdu velkou akci, jakou Gymploidfest je, dá totiž hodně práce. A zpočátku byl spokojen i ředitel školy Vlastimil Volf. „Loni to byla velmi dobrá akce, spokojeni byli studenti i my. I letos se vše zpočátku vyvíjelo dobře, i když bylo zřejmé, že v programu festivalu došlo k časovému skluzu,“ vysvětlil Deníku ředitel Vlastimil Volf.

S úderem osmé hodiny se sportoviště obou škol začalo plnit studenty, kteří si mohli užívat muziky zejména regionálních kapel. Největší zájem byl pochopitelně o kapelu Kočky neberem, která zde převzala i cenu od Boleslavského deníku za vítězství v anketě Hudebník roku Středočeského kraje.

Publiku se představily skupiny Mondo Bizarro, De Ska Band, Kočky neberem, Omezená Suverenita, Little Band, Sound Pictures, Composed a 25 procent.

Hodně nepříjemný byl ale konec celého festivalu. Podle studentů totiž ředitel školy Vlastimil Volf předčasně festival ukončil v polovině vystoupení předposlední kapely. Poslední skupina na programu si pak údajně nezahrála vůbec.

Protestní koncert

„Ředitel normálně v půlce jednoho koncertu vypnul elektřinu a bylo po všem,“ řekl Deníku jeden ze studentů pod podmínkou anonymity. Zejména hudebníci, kteří se festivalu zúčastnili, jsou zklamaní. „Něco takového jsme ještě nezažili,“ shodují se.

A studenti již na Facebooku rozjeli vlastní kampaň proti tomuto zásahu a rozhodli se dokonce uspořádat protestní koncert. „Protestní koncert se koná jako reakce na zvůli autorit a ředitele Gymnázia Dr. Josefa Pekaře, který ve středu 23. června násilně ukončil Gymploidfest během právě probíhajícího koncertu pražské kapely Composed. Kapela 25 procent zařazená na konec setlistu, si nezahrála vůbec,“ uvedli studenti na internetu. Předběžný termín protestního koncertu je pondělí 19. července, může se však ještě změnit.

Ředitel Gymnázia Dr. J. Pekaře Vlastimil Volf Deníku řekl, že dodržel předem daná pravidla. Bohužel vše prý nebylo v pořádku ze strany účastníků festivalu. Vzhledem k tomu, že se jednalo o akci pod záštitou školy s využitím názvu školy v oficiálním názvu festivalu a přímo v areálu ústavu, bylo zcela vyloučeno, aby účastníci akce kouřili, vjížděli do areálu autem atd.

Školník vypnul proud

„Bohužel tato pravidla nebyla dodržena, někteří lidé vjížděli auty do areálu, dokonce se tam jezdilo i po trávníku, někteří lidé kouřili. Osobně jsem přistihl člena jedné kapely, jak kouří,“ vysvětlil ředitel Volf. Původně bylo se studenty dohodnuto, že festival skončí ve 14 hodin. Jak to ale u takto velkých akcí bývá, nabrala série koncertů skluz.

I když pořadatelé věděli, že závěr nestihnou, v dohodnutém čase, šli si vyjednat povolení k prodloužení akce až v půl druhé, tedy půl hodiny před koncem. Ředitel ale vzhledem k porušování pravidel ze strany některých účastníků již rozhodl o ukončení akce dle původní dohody a vyslal školníka, aby doslova odpojil elektřinu.

„Mezitím jsme se sice se studenty dohodli, že festival prodloužíme o 20 minut, aby mohla dohrát aktuálně vystupující kapela. To už ale školník nevěděl, proud odpojil a tím akci ukončil,“ vysvětlil ředitel Volf. Podotkl, že neměl na výběr, protože pravidla na území školy je nutné dodržovat. „Myšlenka festivalu se mi líbí, ale příště bychom byli rádi, aby byla akce určena výhradně pro naše studenty, stejně jako loni,“ řekl Deníku ředitel.