Doktoři v Klaudiánově nemocnici v Mladé Boleslavi a s nimi i velká část zdravotních sester a dalšího personálu přeruší příští týden v úterý na půl hodiny práci. Dohodli se na tom zástupci zaměstnanců na středeční mimořádné schůzi, zjistil náš Deník.

Odboráři to nicméně nechtějí nazývat stávkou. „Nejde o stávku, chceme jen přinutit vedení kraje, aby zcela vysvětlilo všechny otázky kolem zakázky na dostavbu nemocnice a jejího financování a také, aby se začal řešit tristní stav hospodaření Klaudiánovy nemocnice,“ řekl Deníku šéf lékařských odborů Radek Langer. Podle něho by zaměstnanci mohli k protestu využít zákonem danou půlhodinovou pauzu.

Kdo bude moci, má se podle odborářů dostavit na úterní slavnostní poklepání dostavby nemocnice za přítomnosti hejtmana Davida Ratha. „Dorazíme nejspíš s transparenty užít si tu slávu,“ podotkl Langer. Zdůraznil však, že o pacienty bude postaráno. „Operace samozřejmě nepřerušíme,“ řekl šéf odborů. Ambulance podle něho budou ošetřovat o půl hodiny déle, aby se v každém případě dostalo na objednané pacienty.

Jaká bude účast, zatím není jasné. „Záleží na rozhodnutí konkrétního oddělení, mohu ale říci, že v současnosti je personál nemocnice, lékaři i sestry nejjednotnější, jak kdy vůbec byl,“ říká Langer.

Hejtman David Rath alemíní, že za protestem jsou jeho političtí odpůrci sdružení kolem mladoboleslavského primátora. "Je to čistě politická akce, kdy ODS chce zabránit dostavbě nemocnice, aby pak mohla říkat, že jsme pro Boleslav nic neudělali,"uvedl Rath.

Petici podepsalo 600 lidí

close zoom_in Kvůli zakázce za 450 milionů korun již v nemocnici sepsali petici, kterou podepsalo šest stovek pracovníků. "Kolem stavby pavilonu interny je hodně nejasností. Lidé jsou nespokojeni s tím, že informace, které máme, nejsou dostatečné. Nevíme, jestli to proběhlo tak, jak mělo," poznamenal doktorLanger. Některým lékařům vadí i to, že dva hlavní organizátoři petice musejí odejít z pozic primářů.

Středočeská ODS, která je v krajském zastupitelstvu v opozici, tvrdí, že vedení kraje se snaží zaměstnance nemocnice zastrašit. Odvolání primářů podle ní vzešlo z Rathovy iniciativy. Mluvčí kraje Berill Mascheková to ale odmítla. Důvodem byly podle ní organizační a personální změny, jejichž cílem je zlepšení ekonomiky nemocnice a kvality poskytované péče.

"Zrušena byla pozice primáře operačních sálů, která v jiných nemocnicích neexistuje. Přitom šlo o dobře placené místo, kde za 0,2 úvazek byla lékařova mzda 18.000 korun, to je 90.000 Kč měsíčně bez služeb. Oddělení neurologie je ve ztrátě, zhoršilo svůj hospodářský výsledek a z tohoto důvodu bylo na místo primáře vypsáno výběrové řízení," uvedla mluvčí.

Firma se brání a případ šetří policie

close zoom_in Hospodářské noviny napsaly, že společnost, jež má vybudovat nový pavilon má vlastníky na Kypru a není vůbec stavební firmou. Na stavbu si bude muset najmout jinou společnost. Firma Neocity Ron, jež tendr vyhrála, zprávy médií odmítla. V prohlášenípoukázala na to, že její mateřská firma Neocity Group je v Česku aktivní od roku 2005. Uvedla také, že většina významnějších realitních a stavebních firem má na každý svůj projekt kvůli standardizaci finančních toků samostatnou společnost.

Středočeští zastupitelé před třemi týdny schválili změnu financování dostavby nemocnice. Podle občanských demokratů tento návrh dodatečně legalizoval dřívější rozhodnutí hejtmana, které bylo údajně protiprávní. Rath nařčení odmítl. Připustil nicméně, že ve smlouvě byly určité právní nedostatky.

Zastupitelé za ODS podali už dříve trestní oznámení na Ratha kvůli tomu, že podepsal dodatek smlouvy k výstavbě pavilonu, v němž se kraj zavázal k případnému placení dluhů místo nemocnice. Podle ODS se kraj zavázal ručit za stavební zakázku až do 450 milionů Kč bez souhlasu zastupitelstva. Rath tím podle občanských demokratů porušil povinnosti při správě cizího majetku a zneužil pravomoc.

Hejtman připustil, že ve smlouvě mezi nemocnicí, investorem a krajem mělo být uvedeno, že ručitelský závazek vejde v platnost až po schválení zastupitelstvem. Smlouva jako taková ale podle něj byla platná hned po jejím uzavření, za nemocnici totiž stačí, že ji schválí valná hromada této akciové společnosti, což je rada kraje. Pouze ručitelský závazek podle něj nabyl platnosti až pozdějším hlasováním zastupitelů.

Co si o kauze myslí primátor Mladé Boleslavi, který je dosud uvolněným ředitelem nemocnice? Boleslavský deník má k dispozici primátorovo tiskové prohlášení:

Zastrašování zaměstnanců Oblastní nemocnice Mladá Boleslav

close zoom_in Zásadně nesouhlasím s tím, jakým způsobem dochází k zastrašování zaměstnanců Oblastní nemocnice Mladá Boleslav a.s.

Vedení nemocnice, v souladu s požadavkem vedení kraje a přáním Dr. Davida Ratha, odvolalo v minulých dnech dva primáře jen proto, že se postavili do čela 600 zaměstnanců, kteří podepsali požadavek na kraj a vedení nemocnice, aby byla prošetřena podezřelá zakázka na dostavbu nemocnice za více jak 465 mil. Kč.

Odvolání primáře Jiřího Nováčka (operační sály) a chystané odvolání primáře Koutného (neurologie) není ničím jiným, než pomsta vedení kraje za to, že tito dva primáři byli jedni z těch, kteří nejhlasitěji kritizovali netransparentnost a nevýhodnost této zakázky pro nemocnici.

Pokud budou zaměstnanci trestáni za své názory bez profesního pochybení, tak se vracíme do dob dávno minulých. Do dob před rokem 1989. Chápu, že pan Dr. Rath kraji vládne společně s KSČM, ale to snad není důvod pro to, aby postupoval v souladu s jejich zažitými zastrašovacími praktikami.

Tento postup není dle mého názoru nic jiného, než zastrašování ostatních zaměstnanců nemocnice tak, aby si uvědomili, že pokud budou prezentovat názor, který není v souladu s politikou vedení kraje, tak mohou být potrestáni, stejně jako byli potrestáni tito dva primáři.

Velmi mně v tuto chvíli bude zajímat, jakým způsobem se k odvolání primářů a k jejich šikaně z důvodu projevení svého názoru postaví odbory. Zda se zachovají jako nezávislá organizace hájící práva zaměstnanců nebo jako vazal ČSSD, který přimhouří oči, protože se jedná o politický akt ČSSD. Zatím jsem nezaznamenal žádnou reakci vrcholných odborářských bosů.

Žádám vedení nemocnice, aby přehodnotilo své rozhodnutí, primářům se omluvilo a místo šikany svých zaměstnanců se s plnou vážností zabývalo posouzením výhodnosti nebo nevýhodnosti smlouvy na dostavbu nemocnice, tak jak to zaměstnanci nemocnice oprávněně požadují.

MUDr. Raduan Nwelati
Zastupitel středočeského kraje
Ředitel Oblastní nemocnice Mladá Boleslav a.s. – uvolněný pro výkon funkce primátora Mladé Boleslavi

S přispěním ČTK