Odhadem na šest tisíc lidí se v sobotu přišlo podívat na slavnostní otevření zrekonstruovaného Staroměstského náměstí v Mladé Boleslavi. To sice ještě není úplně dokončené, protože zbývá dodělat podzemní parkovací dům, nad nímž ještě vznikne malý park, ale jinak je větší plocha náměstí připravena k užívání.

Omluvte, prosíme, pomalejší načítání fotogalerie vzhledem k velkému počtu obsažených snímků. Děkujeme.

A změnilo se toho hodně. Dominantou náměstí, které dostalo nové povrchy s různými druhy dlažby, je umělé koryto imitující řeku Jizeru. Diodová světla v imitaci řeky pak představují různá města regionu, kudy Jizera protéká.

Efektní říčka i fontána

Říčka působí efektně a má být hravým prvkem k oživení náměstí a lákání turistů i občanů k návštěvě centra Mladé Boleslavi. Není to ale jediný hravý prvek, který zpestřil rozlehlou plochu náměstí, ale velmi efektní je také fontána, která je na úrovní povrchu dlažby. Láká proto k osvěžení, a pokud zrovna neprýští voda, poznáte ji jen podle rozdílného druhu dlažby.

„Hlavně děti si to moc užívají, v létě se tam budou cachtat a to je, myslím, náš záměr, tedy aby se sem lidé chodili bavit,“ řekl Deníku šéf odboru rozvoje města Bohuslav Devátý. Zájemci si rovněž prohlížejí sochy jakoby sedící na břehu imitace řeky, z nichž tryská voda. Vše umocňují kovové umělecky ztvárněné vrby, které jsou osazeny elektronickým zařízením pro komunikaci mezi jednotlivými vrbami. Člověk na jedné straně náměstí může slyšet, co říká někdo jiný vrbě na druhé straně prostoru.

Začalo se v lednu

„Celá akce začala poklepáním základního kamene letos 22. ledna a skončila posledními úpravami a úklidem až v tomto týdnu. Prakticky po celou dobu ji komplikovaly přečetné přeložky inženýrských sítí a především archeologické výzkumy,“ uvedl Pavel Šubrt, tiskový pracovník města.

Výsledek prací si přišlo v sobotu prohlédnout na šest tisíc lidí. „Připravili jsme zajímavý kulturní program a jsem rád, že se vše perfektně podařilo,“ oddychl si organizátor Pavel Filip, šéf Kultury města Mladá Boleslav.

Bohatý program, ale za 400 tisíc

Na hlavní scéně na náměstí se během odpoledne a večera vystřídaly kapely Olympic revival, Fair play Grass, Kočky neberem, Luboš Odháněl a W.I.X. Hitmakers a jako hlavní hvězda programu vystoupila na závěr Monika Absolonová. Na malé scéně na hradě během dneška vystoupily skupiny Fair Play Grass a Hot Club a také klaun. Třetí scéna byla v Templu, kde se vyhlašovala dětská výtvarná soutěž, hrálo zde Zámecké saxofonové kvarteto a Klára Horváthová a Jan Pavlíček.

Pro děti byly připraveny zdarma balonky, skákací hrad i malování na obličej. Nechyběl zde velký stánek infocentra a především byly otevřeny i různé restaurace a provozovny na Staroměstském náměstí.

Celou akci, která vyšla na 400 tisíc korun, ale kritizovala mladoboleslavská opozice. Podle ní šlo o zbytečně nákladnou akci, z níž si vedení města udělalo předvolební mítink. Město to naopak odmítá s tím, že cílem bylo přilákat co nejvíce lidí do centra města.