Fotbalová akademie pro středoškoláky ve městě funguje ke spokojenosti klubu, města, kraje i talentovaných fotbalistů. Provázat vzdělávání a tréninkový plán se ukazuje jako dobrý nápad, FK Mladá Boleslav spolupracuje především s učilištěm Škoda Auto, kde jsou sportovní třídy.

Doplnit ji měla podobná koncepce, na jejíž přípravě se opět podílel FK Mladá Boleslav, Středočeský kraj i město. Pak ale přišla studená sprcha.

„Skutečně ten plán ztroskotal, dozvěděli jsme se to nedávno. Fotbalová asociace České republiky (FAČR) se rozhodla akademii vybudovat v Nymburce," potvrdil Boleslavskému deníku náměstek hejtmana Středočeského kraje Karel Horčička.

Obdoba tohoto systému přitom v Mladé Boleslavi úspěšně funguje, na 9. základní škole je vždy sportovní třída, určená malým fotbalistům už od 1. třídy. „Tréninkový a vzdělávací proces je sklouben tak, aby měl žák jasně daný režim, a byl si vědom svých povinností a zároveň se učil samostatnosti," vysvětluje fotbalový klub.

Nicméně fotbalová akademie je projekt, který by měl celý systém posunout na ještě vyšší úroveň, především díky záštitě FAČR.

Podle Karla Horčičky už Středočeský kraj začal řešit ubytování pro malé fotbalisty, město zase koordinovalo záležitosti ohledně školní docházky. „Jsme z toho takoví rozpačití, rozhodnutí vybudovat fotbalovou akademii v Nymburce, kde ani není prvoligový fotbalový klub, je trošku zvláštní. V Boleslavi bychom byli schopni poskytnout dětem všechno potřebné. Ostatně tu funguje podobný projekt právě pro starší věkovou kategorii," dodává.