Dokumentární snímky. Tak na ty se právě od října zaměří Filmový klub Městských kulturních zařízení (MKZ) v Bělé pod Bezdězem.

„Zaměříme se na takové filmy, které se v běžné televizní nabídce jen těžko hledají. Jejich obsahem jsou aktuální problémy světa a společnosti,"sdělil Petr Matoušek, ředitel MKZ.

Návštěvníci, kteří pozvánku neodmítnou, se mohou těšit na témata, která v současné době hýbou světem. Uvidí dokumenty o lidských právech, s tématem genderu, ekologie, nebudou chybět ani senioři či sociální vyloučení. Najde se však i snímek o inkluzi a vzdělávání, jejichž otázku řešilo i české politické spektrum, či o migraci, kterou právě Bělá pod Bezdězem okusila takřka na vlastní kůži v loňském roce, když jednu dobu Zařízení pro zajištění cizinců v Jezové téměř praskalo ve švech.

Jako první přijde na řadu dokument o autoritativní vládě Alexandra Lukašenka. Ten zájemci mohou zhlédnout 21. října od 19 hodin v komorním sále. „Film nazvaný příznačně Běloruský sen od režisérky Ekaterinz Kibalchich sice pochází z roku 2011, ale bohužel neztrácí dodnes nic na své aktuálnosti," charakterizoval stručně zahraniční snímek Petr Matoušek.

Jak anonymní průvodce tímto snímkem říká, nejkrásnějším obdobím v zemi byl podzim 2010. Jeho slova záhy ilustrují záběry z volebních setkání nezávislých prezidentských kandidátů.

„Vypravěč s řadou dalších lidí doufá, že první svobodné volby po šestnácti letech ukončí v Bělorusku autoritativní režim Alexandra Lukašenka," dodává k dokumentu ředitel bělských MKZ s tím, že film nabízí jedinečný pohled zblízka na totalitní praktiky státního aparátu, který se neštítí mediální propagandy, zneužívání tajné policie či vyhrožování.

„Snímek je primárně poctou všem Bělorusům, pro něž se svoboda stala hodnotou, za kterou se vyplatí bojovat," dodal Petr Matoušek.

Situace v Bělorusku určitě není cizí ani lidem v České republice. Proto po promítnutí snímku je připravena krátká beseda, kde se návštěvníci mohou vyjádřit. Kromě toho se dozvědí i aktuální informace o vývoji v Bělorusku.