Letos poprvé se však spolupráce promítne i do dění ve městě automobilů. „V rámci konání 56. ročníku zlínského festivalu uspořádáme premiérovou filmovou školičku pro děti a mládež na Vysoké škole Na Karmeli," pozval na akci v rámci vernisáže Vítězslav Kodým, který se ve Škoda Auto stará o sponzoring.

Nicméně, filmová klapka byla po celé dvacáté století nástrojem, bez něhož by se neobešlo žádné natáčení. Dnes je tradiční dřevěná mechanicky klapací klapka, na níž se psalo křídou, již minulostí. Nahradily ji digitální technologie. Avšak ani tak nezmizela ze světa. Celkem 138 unikátních klapek, které bez ostychu lze považovat za umělecké dílo, vystavuje na několika panelech právě Škoda Muzeum.

„V Mladé Boleslavi je to unikátní příležitost vidět všechny klapky pohromadě, protože v neděli 29. května se uskuteční dražba a pak už je nikdo nikdy nedá dohromady. Skončí totiž v různých sbírkách či u svých majitelů," řekl výkonný ředitel festivalu Martin Pášma.

Kolekce vystavených klapek je svým rozsahem největší v historii festivalu a úkolem vytvořit z nich umělecké dílo se zhostil také rekordní počet výtvarníků.

Všem se do ruky dostaly ještě v obyčejné dřevěné podobě. Novou tvář tak klapky získaly až v ateliérech umělců, kde mohli přemýšlet, jakým dílem se na ně „podepíší".

„Jde o volnou tvorbu, přesto se řada umělců inspiruje tématy, která jsou součástí filmového festivalu, například motiv, ale také tváře herců, vidíme zde Tomáše Holého, v několika případech vyobrazili i Zlín, kde se přehlídka snímků koná," popsal Martin Pášma.

Návštěvníci zhlédnou nejen klasicky malované klapky, ale také prostorové. Zaujmout mohou například klapky, které připomínají hodiny i s funkční vteřinovou ručičkou.

Svého zástupce má na unikátní expozici také Mladá Boleslav, konkrétně sousední Bělá pod Bezdězem. Mezi skalní přispívatele filmových klapek lze zařadit výtvarnici Světlanu Žalmánkovou, která je proslulá svými portréty.

Mezi známými jmény můžeme číst například Olbrama Zoubka, Borise Jirků, Ilju Hartingera, dále Jaroslava Němečka, Kateřinu Miler či zlínského výtvarníka Ladislava Pálku. „Právě ten letos pracoval s tématem 80. výročí ateliérů a ztvárnil legendární animované postavičky Ferdy Mravence a pana Prokouka," ukázala vedoucí projektu Irena Skaunicová.

Tvůrci festivalu se také trochu zabývají myšlenkou, jak asi bude vypadat ten příští, tedy jubilejní dvacátý ročník. „Pravděpodobně si zapůjčíme klapky, které jsme vydražili v minulosti a ukážeme je na retrospektivní výstavě," dodal Martin Pášma.

JEDNU Z FILMOVÝCH klapek zlínského filmového festivalu vytvořil mimo jiné malíř Jiří Valeš.

Tradiční aukce se uskuteční, jak jsme zmínili, 29. května a výtěžek bude opět věnován na podporu autorských snímků studentů filmových škol a dalším začínajícím tvůrcům. Vydraženou klapku mají doma i moderátoři Dana Morávková a Jan Čenský. Letošní Filmový festival ve Zlíně začíná v pátek 27. května a potrvá přesně týden.

V loňském roce putovaly na základě soutěže o finanční podporu audiovizuální nebo vizuální tvorby prostředky ve výši 800 tisíc korun na vznik čtrnácti projektů – výstav, dokumentárních, hraných a animovaných filmů. Jakou částku se podaří získat letos? Na to si budeme muset ještě několik týdnů počkat.