Tři, dva, jedna … Obrovským potleskem, který ve velkém sále Škoda Muzea odpočítal Jiří Strach, režisér zahajující pohádky Svatojánský věneček, otevřely stovky dětí ze základních škol pátý ročník Mladoboleslavského filmového festivalu.

Oddychnout si už klidně může i jeho ředitelka Dagmar Zákoucká, která se svým týmem čtyřdenní program do posledního detailu připravovala zhruba čtvrt roku. Až do čtvrtka se tak bude promítat na třech místech ve městě automobilů v Domě kultury, v Multikině Cinestar a také ve Škoda Muzeu.

„Návštěvníci se mohou těšit na bohatý výběr filmů, děti na pohádky, chybět nebudou besedy ve školách, okružní jízda kočárovým spřežením po městě, animované snímky pro nejmenší či komiks," nastínila zhruba program Dagmar Zákoucká.

Hvězdy v Mladé Boleslavi

Do Mladé Boleslavi si však najdou cestu také hvězdy, které můžeme znát nejen z divadla, ale také z filmů. A protože se chtějí dozvědět, jak se mají děti před letními prázdninami, zastaví se na besedách na zdejších základních školách.

„Ve středu přijede herec Pavel Trávníček, který má řadu zkušeností s filmovými rolemi princů, a společně s prezidentkou festivalu Sabinou Laurinovou si pro děti připravili karneval. Ve stejný den se také můžete potkat s Halinou Pawlowská, která bude mít besedu spojenou s autogramiádou v obchodním centru Olympia," řekla dále ředitelka filmového festivalu.

Upozornila také na novinku pátého ročníku. Ve čtvrtek od 18 hodin mohou návštěvníci přijít na promítání, které se uskuteční na letní scéně Michalovická Putna. „Od 19 hodin zazpívá Jakub Ondra a v devět hodin večer pustíme snímek Šílený Max: Zběsilá cesta," zve Dagmar Zákoucká na filmový zážitek, který si návštěvníci mohou odnést z historické zříceniny.

Dva a půl tisíce dětských návštěvníků

Festival je mezi návštěvníky oblíbený, o čemž svědčí i čísla. Kinosály každoročně projde kolem dvou a půl tisíc dětí.

Největší pozornost na sebe během zahájení strhla vycházející herecká hvězda Eliška Jansová. První popularitu jí přinesla role princezny Verunky v pohádce Svatojánský věneček, která má sňatkem zachránit království zchudlé kvůli bláznivým nápadům svého panovníka, jehož ztvárnil Boleslav Polívka.

Naprosto splňovala představy režiséra Jiřího Stracha. „Hledali jsme šaramantní, hezkou a talentovanou herečku, která bude umět počítat," konstatoval Jiří Strach, který si přesně před dvaceti lety střihl roli loupežníka Lotrandy, na adresu Elišky Jansové, jejíž první domovskou scénou je liberecké městské divadlo F. X. Šaldy. „Když jsme minulý rok o prázdninách natáčeli pohádku, cítila jsem respekt, protože se kolem mě pohybovali samí známí herci. Nakonec jsem si to ale užila. Vzpomínám například na to, jak kvůli mě museli přerušit natáčení, protože jsem se smála vtipu kolegy Pavla Lišky a nemohla to zastavit," řekla Eliška Jansová o své první velké filmové roli.

Zahájení a besedy

Prezidentka festivalu Sabina Laurinová se nejvíce těšila na zahájení ve Škoda Muzeu, na reakce dětí a chybět nebude ani při besedách na základních školách. Kromě toho se věnuje i práci v herecké branži. Prozradila například, že od srpna začíná natáčet seriál.

Nicméně, festival by nemohl začít bez tradičního zasazení stromu. Tentokrát herci chopili nářadí, aby v parku za Domem kultury zasadili třešeň pilovitou neboli sakuru ozdobnou, která se stala symbolem přehlídky pro rok 2016.