My, kteří máme již školu za sebou, jsme si možná leccos protrpěli. Naše děti ale nemusí, jak ukázal sobotní Festival chytrého učení aneb Škola hrou na 5. základní škole v Mladé Boleslavi.
Přehlídku učebních pomůcek si nenechali ujít rodiny s dětmi, ale také učitelé, kteří zde možná hledali inspiraci, jak své hodiny ozvláštnit.
„Jsem sice vystudovaný kantor, ale v současné době pracuji na pozici manažera v jedné firmě. Způsoby učení mě vždycky zajímaly, a proto jsem přišel. Vůbec jsem nevěděl, kolik možností snadněji se učit člověk má," říkal nadšeně Michael Horňák, který s sebou vzal i dva syny.
A protože byli ještě v předškolním věku, nejvíce je zaujaly dílny, které byly pro malé návštěvníky přichystané ve vestibulu základní školy.
Moderní trendy učení v tělocvičně představila dvacítka vystavovatelů. Kromě chytrých her si návštěvníci prohlédli také kreativní magnetické stavebnice či učebnice, podle nichž se děti nejlépe osvojí cizí jazyk. Kromě toho se seznámili i s takzvanou Hejného vyučovací metodou, která jako jedna z mála přináší dětem radost z poznávání matematiky.
Velkou pozornost však na sebe ve školní tělocvičně strhávala stavebnice Merkur, která je v posledních několika letech stále více populárnější. Ovšem, už ji nelze brát jen jako dětskou skládačku. Povýšila. Své místo teď má také na poli vědy a vývoje.
Jak sdělil Jaromír Kříž, jednatel společnosti Merkur Toys, v současné době dokončují vybavení zdejší průmyslové školy. „Vliv na to má samozřejmě místní automobilka, která si je vědoma, že je potřeba mít vychované vlastní techniky. Proto jsme přivezli ukázat například pult, který je právě určený pro průmyslovou školu. Studenti si zde vyzkouší nejen záležitosti týkající se mechaniky, ale také elektroniky," vysvětlil Jaromír Kříž.
Pult pro průmyslovku
Na pultu, který slouží pro vytváření obvodů, nechybí samozřejmě měřící přístroje, pomocí nichž zjistí konkrétní napětí, volty a podobně.
„Výhoda je, že studenti mohou stavebnici vidět jako reálné schéma, což jim ulehčí učení, protože si daný problém mohou dobře představit," popsal Jaromír Kříž.
Dále ukázal modul, na jakém principu funguje populární wifi, tedy bezdrátový internet. „Dnes je to moderní slovo, ale nikdo neví, jak to pracuje," konstatoval jednatel společnosti Merkur Toys. A to nebylo vše. K prohlédnutí byl také analogový servomotor, automobilová spojka, infračidlo na měření vzdálenosti či různí roboti na ovládání. Studenti se je s Merkurem naučí sestrojit nejen po mechanické stránce, ale také po elektrické, to znamená, jak je lze zapojit a naprogramovat tak, aby skutečně fungovaly.