close Logo Domu dětí a mládeže Na Výstavišti. zoom_in

V sále to hučí jako v úlu před bouřkou, za oponou se naposledy kontrolují rekvizity a herci se z pověrčivosti kopou do zadku a plivají si přes rameno. Dnes začíná desátý ročník Festivalu pana Pipa, který patří mladým hercům a herečkám. Zlomte vaz!

Dnes a zítra zavítají do Mladé Boleslavi dětské amatérské divadelní soubory nejen z mladoboleslavského regionu, které představí celkem šest inscenací. Ty budou bedlivě sledovat kromě diváků z řad veřejnosti také odborní lektoři, kteří každému souboru následně poskytnou reflexi a rady, jak případně své umění ještě rozvinout. Půjde však především o slova podpory. Vždyť jaký koníček je tradičnější a ušlechtilejší než divadlo, o jehož přínosu nemůže být pochyb?Málokdo ví, že na březen připadají hned dva světové dny, které oslavují pradávné umění divadla 20. března se připomíná Světový den divadla pro děti a mládež, 27. března Světový den divadla. Proto se v březnu koná i další svátek múzy Thálie, festival pojmenovaný po usměvavém světoběžníkovi panu Pipovi, nejznámější postavičce výtvarníka Stanislava Holého (jehož ilustrace jsou pro Dům dětí a mládeže, jenž je pořadatelem, tak typické).

close Pěkné dny a pěkné sny, vzkazuje divadelníkům výtvarník Stanislav Holý. zoom_in

Není tajemstvím, že děti, které pravidelně docházejí do dramatických kroužků, získávají celou řadu vítaných schopností. Například zdravou sebedůvěru, schopnost veřejně vystupovat a dobře artikulovat, schopnost vcítit se do pocitů druhého člověka a v neposlední řadě si uvědomují i nutnost spolupráce celého týmu. Kde by byl komik bez svých nahrávačů, že?

Divadlo je fascinující fenomén. Herce dokáže přivést do stavu, kdy zapomíná na své vlastní já a zcela splývá s postavou, diváka dovede i bez nákladné výpravy přenést kamkoliv a přimět ho plakat, valit oči nebo se hurónsky smát. A někdy to všechno najednou.Festival pana Pipa je už deset let platformou, na které se mohou mladí divadelníci setkávat, sbírat své první zkušenosti s vystupováním před obecenstvem a tříbit svůj vkus. Ano, i to je nezanedbatelným přínosem divadla. Zejména v době, kdy skutečné umění jen těžko zápolí s kýčem.

Nezbývá než popřát, aby 10. ročník Festivalu pana Pipa provázel především ten smích a aby židle trpěly pod náporem diváků.

Třeba některé zážitek strhne natolik, že se pod jeho vlivem rozhodnou také postavit na jeviště. To by byla pro dětské dramatické soubory jistě velká pochvala. Německý herec Alexander Granach už před lety poznamenal: „Nejlepší divadlo je takové, kde divák chce vstát a hrát spolu s herci."

Teepky z Hradiště vede Vlasta Šléglová

Členka divadelního sdružení Tyl z Bakova nad Jizerou Vlasta Šléglová vede hned několik dětských divadelních souborů. Jeden z nich doprovází na festival už dnes. Který? A jaký je mezi dětmi o divadlo zájem?

Režírujete hned několik souborů. Se kterým vystoupíte na Festivalu pana Pipa?
Zúčastním se s nejstarším souborem „Teepci" ze ZUŠ Mnichovo Hradiště. Hrajeme klasickou divadelní hru Romeo a Julie.

Takže klasická látka. Je hledání textů pro dětské divadelníky složité?
Je to dost náročné, hlavně pro starší děti, které nechtějí hrát pohádky. Hledám ve starých scénářích, v knihách i na internetu.

Máte celou řadu svěřenců. Je na nich vidět, zda je divadlo někam posouvá?
U každého jedince je to jiné. Ale ve spoustě případů tomu tak je. Například se lépe vyjadřují nebo komunikují s dospělými.

Mají dnes děti o divadlo zájem?
Já mám pocit, že stále stoupá. Do divadla chodí nejen děti, ale hodně také studenti, což je podle mě úžasné. Mají zájem o klasiku i o náročnější představení. Spousta dětí chce hrát divadlo, ale mnohdy netuší, co to obnáší. Ti, kteří ale opravdu chtějí něco dokázat, zatnou zuby a snaží se předvést co nejlepší výkon. Moji herci v Romeovi a Julii to doufám předvedou a diváci budou spokojení.

close Teepci z Mnichova Hradiště v loňské inscenaci Vondráčkova studna. zoom_in

Teepci z Hradiště vloni přivezli inscenaci Vondráčkova studna. Foto: Archiv DDM Na Výstavišti

Myslím, že nejsme přísní kritici, říká herečka Eva Reiterová

Členka uměleckého souboru Městského divadla Mladá Boleslav spolupracuje s organizátory festivalu od jeho založení. Také letos bude hodnotit výkony mladých herců a hereček.

V porotě festivalu jste od začátku? Proměňuje se přehlídka během let?
Ano, mám to štěstí sledovat vývoj všech souborů a radost z hraní všech dětí, které se účastní Festivalu pana Pipa. Přehlídka se každoročně proměňuje podle toho, jaké soubory se zúčastní, a samozřejmě také tím, jaké představení předvedou za ta léta jsem viděla pohádky klasické i netradiční, černé divadlo, muzikály, pohybové a též loutkové divadlo i divadlo poezie.

Jste jako lektoři, kteří musí chválit, ale také kritizovat přísní? Jaké připomínky míváte nejčastěji?
Mám pocit, že nejsme přísní kritici, spíš se snažíme děti a jejich vedoucí upozornit na to, co by se dalo v představení zlepšit a trochu je inspirovat. Začínající malí herci a herečky mají nejčastěji problém s výslovností a srozumitelností jevištní řeči.

S kým letos usednete v porotě?
Letos bohužel druhý den festivalu hraji dopolední představení, takže se těším alespoň na čtvrteční dětská představení, která shlédnu společně s režisérem a hercem Ondřejem Lážnovským. (režisér Divadla Aqualung, pozn. red.)

Máte i vy nějakou zkušenost s dětskými dramaťáky? Ať už jako vedoucí nebo malá herečka?
Já sama jsem jezdila do Prahy na „dramaťák" při Lidové škole umění k Šárce Štembergové až jako středoškolačka byla tam prima parta lidí stejného věku, hráli jsme nejen představení, ale také psali texty. Než jsem šla do angažmá do Městského divadla Mladá Boleslav, učila jsem rok na dramatickém oddělení ZUŠ na Vinohradech. Většina dětí se tam chtěla stát profesionálními herci nebo režiséry.


Program

Čtvrtek 19. března 2015

8.15 - 9.25 hodin - „Romeo a Julie"

William Shakespeare

Teepci ZUŠ Mnichovo Hradiště

Divadelní hra v podání studentů ve verších, s živou hudbou. Vhodné pro diváky od 13 let.


10.00 - 10.45 hodin - „Třetí sudba"

Lumír Kubátko na motivy

H. CH. Andersena

Benátecké herky ZUŠ J. A. Bendy Benátky nad Jizerou. Pohádkový příběh se zpěvy. Vhodné pro diváky od 5 let.


11.15 - 12.00 hodin - „Odysseovy cesty"

kolektiv souboru na náměty řeckých mýtů

Dramaťák Gymnázium

Mnichovo Hradiště

Představení, které s humorem přibližuje řecké hrdiny světu současných mladých lidí. Vhodné pro diváky od 11 let.


Pátek 20. března 2015

8.20 - 8.55 hodin - „Povídám, povídám pohádku"

Jiří Davídek

LS Kašpárek DDM „Na Výstavišti" Mladá Boleslav

Loutková pohádka v černodivadelním provedení. Vhodné pro diváky od 4 let.


9.30 - 10.00 hodin - „Kdo to ví?"

Eduard Petiška

Dramatické oddělení ZUŠ Jana Zacha Čelákovice

Muzikálek na téma „Jak krtek ke kalhotkám přišel". Vhodné pro diváky od 6 let.


11.00 - 11.45 hodin - „Kabaret"

Jaroslav Vidlař

LS Jitřenka DDM „Na Výstavišti" Mladá Boleslav

Hudební příběhy hrané technikou černého a luminiscenčního divadla. Určeno divákům od 6 let.