Je slaven všemi, kdo se divadlem pro děti a mládež zabývají, tvůrci i návštěvníky. Na oslavu tohoto dne jsou pořádány přehlídky, workshopy, speciální představení, výstavy a diskuse. Od roku 2012 je heslem Světového dne divadla pro děti a mládež slogan: Vezměte dnes děti do divadla! Je to jednoduché a srozumitelné motto. Je to výzva rodičům, prarodičům, vychovatelům a učitelům, aby společně s dětmi navštívili divadlo, a nemusí to být jen ve svátek 20. března.

Letos už poosmé se k této výzvě připojuje mladoboleslavský Dům dětí a mládeže Na Výstavišti jako pořadatel Festivalu pana Pipa. Nesoutěžní přehlídka divadelních souborů, na které se v roli herců představí děti i teenageři, se i v letošním roce těší zájmu diváků i souborů. „Divákům se ve třídenním programu představí čtrnáct  souborů, které nabídly žánrově rozmanitý program.

Také divácká adresnost je letos širší. Děkujeme všem, kteří se rozhodli podpořit svou účastí dětskou divadelní tvorbu a moc si přejeme, aby mladí herci i diváci prožili svůj divadelní den v souznění. Abychom ho prožili v duchu poselství, které napsal britský  spisovatel Michael Morpurgo. Přejeme všem šťastný a veselý Světový den divadla pro děti a mládež," uvedla ředitelka festivalu Hana Vidlařová.

Shakespeare jednou napsal: „Hra je to hlavní…" (The play's the thing.....). Měl pravdu, ale vlastně ne tak úplnou. Příběh je podstatou a hra je prostě tou nejúčinnější cestou jak příběh vyprávět. Jednoho dne jsem přišel na to proč tomu tak je. Bylo to na prvním setkání s herci obsazenými do vznikající inscenace „War Horse" (příběh, který má samozřejmě svou knižní i filmovou podobu).

Vyprávěl jsem o Devonu, o farmaření a o první světové válce a kolem mne se shromáždilo asi 40 herců. Došlo mi tehdy, že to není osobou, která příběh vypráví (což je povětšinou moje úloha), ale jde o všechny ty, kteří spojí svá srdce a vydají energii, využijí svůj talent a intelekt, aby vytvořili představení, které dokáže diváky vyděsit i uvést do transu, rozesmát i rozplakat. Každá repríza je díky jejich úsilí neopakovatelná."

„Síla divadla, ať už pro mladé nebo staré, spočívá především v úspěšném propojení příběhů a nápadů, herců, samozřejmě i všech v zákulisí a zejména diváků – všichni vytváříme představení dohromady, hrajeme ho, prožíváme ho, zatracujeme nedůvěru společně a jsme svázání ve stejném imaginativním úsilí," vypráví ředitelka.

Pro mladé lidi, kteří přijdou do divadla a „prožijí" jej poprvé, je efekt jistě ohromující a velmi působivý.
„Taková podívaná a živě přímo před jejich očima – příběh, hudba, světla, pohyb, zvuky, herci… Takový zážitek může změnit jejich mladé životy. Divadlo totiž obohacuje nás všechny,"míní Vidlařová.

„Jak se peče radost podle receptu pana Pipa: Do formy se musí dát dva medové úsměvy, čtyři dusivé smíchy, jeden chechtot a půlka lechtání. Přidá se jeden šaškovský nos, knírek Charlie Chaplina a dvacet pět a půl centimetru paprsku slunce. Peče se 33 minuty a cukruje milým úsměvem."
Stanislav Holý