V sobotu 14. května se v Mladé Boleslavi na Výstavišti u sochy Učitele národů J. A. Komenského od 10 hodin uskutečnila tzv. Férová snídaně pro nejširší veřejnost.

Tento snídaňový happening přitom proběhl ve stejnou chvíli v celé řadě dalších českých měst. Zájemci měli možnost posnídat fair trade potraviny a připojit se tak k desetitisícům snídajících lidí na celém světě, kteří budou v tento den oslavovali Světový den pro fair trade.

Loni se snídaně zúčastnilo v 21 zemích 110 tisíc lidí, již takto podpořili myšlenku spravedlivého obchodu. A co že se přesně jedná? Hlavním smyslem celého podniku bylo hlavně uvědomit si, jaké bezpráví a nedůstojnost mnohdy stojí za potravinami a výrobky, které denně kupujeme.

Fair trade znamená férový obchod, tzn. přiměřené výkupní ceny, přívětivé podmínky pro zemědělce a pochopitelně absence dětské práce.

„V Mladé Boleslavi jsou takové výrobky k dostání i ve velkých obchodních centrech. Za pár korun navíc tak můžeme pomoci rodinám ve více než šedesáti zemích světa,“ uvedla studentka Pekařova gymnázia Monika Picková, organizátorka této bohulibé akce.

„Férově“ se přišly do parku „nadlábnout“ téměř čtyři desítky účastníků.