Tradiční farmářské trhy na mladoboleslavském Staroměstském náměstí opět nabídly širokou škálu sortimentu. Kromě ovoce a zeleniny si návštěvníci mohli zakoupit pečivo, sýry, uzeniny, sazenice nebo květiny. Lidé mohou trhy navštívit každý pátek mezi 7:30 a 13:00.

Prodejci se shodli na tom, že návštěvnost je velmi nízká, což ale očekávali vzhledem ke klesající tendenci v posledních letech. „Jezdíme prodávat už 5 let a rok od roku je poptávka nižší a nižší,“ posteskla si prodejkyně jahod. Ve stánku se zeleninou se se situací smířili. „Zažíváme slabší roky, ale letos chodí každý týden podobný počet lidí,“ sdělila Jana S.

Mezi pěstiteli panuje obava z letošního počasí. Prvotní problémy se znovuvysazováním sazenic nahradil strach z častých dešťů. „Pokud bude dál pršet jako doposud, bojíme se, že nám jahody shnijí na poli,“ sdělila Jitka K.

Návštěvníci trhu si bohatý výběr pochvalují. V posledních týdnech jdou nejvíce na odbyt především jahody, brambory a nová zelenina. Konkrétně u jahod však prodejci bojují s konkurencí, kdy cena českých pěstitelů je vyšší a nelze ji srazit tak nízko.

Ceny se někomu mohou zdát vyšší, ale víceméně se blíží obchodním řetězům. Za brokolici zákazníci zaplatí kolem 42 korun, svazek nové mrkve 28 korun, kedlubnu 22 korun, svazek kopru od 25 korun. Nové brambory se prodávají za 35 korun a jahody se dají sehnat od 120 korun.

Mohlo by vás zajímat: Macešky, pomlázky i brambory. Začaly farmářské trhy na Staroměstském náměstí

První farmářské trhy v roce 2024 na Staroměstském náměstí v Mladé Boleslavi. | Video: Deník/ Miroslav S. Jilemnický