Jan Žďánský na jízdním kole procestoval svět. Z Mladé Boleslavi dojel do Japonska, absolvoval putování napříč Severní Amerikou i Evropou a vloni se třásl zimou na jezeře Bajkal, jehož brzké tání mu udělalo největší čáru přes rozpočet. Nyní Ždána míří výš. A to zejména co se nadmořské výšky týče - ve čtvrtek 2. června odlétá do Himalájí.

„V hlavě jsem to měl už delší dobu. Konkrétně jsem si vybral cestu do indické části pohoří, protože to bude levnější varianta. Mířím do oblasti Ladaku na severu země," popisuje dobrodruh, jenž plánuje dvouměsíční putování. Tentokrát však nemá ve svém hledáčku konkrétní cíl - tím bude cesta samotná.

„Chci se podívat po klášterech, po horách a poznat místní lidi. A také navštívit Sluneční školu. Jde o projekt, za kterým stojí Češi. V jedné z horských vesnic vybudovali školu vybavenou elektřinou ze solárních panelů, kde poskytují místním základní vzdělání," vyjmenovává nadšenec.

O nástrahách, jež ho na cestě čekají, zatím pouze spekuluje. Počítá s bolestmi hlavy, které budou provázet nutnou aklimatizaci po přistání v Indii, a na cestách mimo civilizaci se sesuvy půdy či zborcenými cestami. Konkrétní představu o prostupnosti trasy však nemá. Hodlá se totiž vypravit do míst, kam běžný turista nemíří a o kterých tedy předem nemá zprávy.

Vedle potíží s terénem však očekává, že mu možná zatopí také úředníci, s nimiž bude domlouvat povolení vstupu do příhraničních oblastí. Přece jen se bude pohybovat také na hranicích Indie a Pákistánu, mezi nimiž panuje letité napětí, jež nejednou vyústilo ve válečný konflikt.

Extrémní cyklista svůj letošní výlet absolvuje na novém kole s bytelnou ocelovou konstrukcí vybaveném širokými koly, v nichž bude tlak přizpůsobovat terénu.

S sebou veze jen to nejnutnější. Obětí váhového limitu se tak stal například i počítač. A nakonec s sebou Žďána neveze ani satelitní telefon ve výškách nad pět tisíc kilometrů hodlá spoléhat zejména sám na sebe.

Podrobnosti o výpravě najdete v rozhovoru, který Boleslavský deník přinese zítra.