Doslova šok čekal před pár dny zaměstnance slavného podniku Papírny Bělá pod Bezdězem, kde pracuje kolem 360 pracovníků. Firma jim oznámila, že zhruba polovinu z nich hodlá propustit. Kolem 180 zaměstnanců teď proto zřejmě čeká výpověď.

Že v papírnách opravdu skončí téměř dvě stovky zaměstnanců, včera Boleslavskému deníku potvrdil generální ředitel Papíren Bělá Pavel Machek. „Vše je kvůli tomu, že v naší společnosti dochází k modernizaci. Plánujeme totiž odstavit papírenské stroje, a to z ekonomického důvodu,“ upřesnil informaci generální ředitel.

„Řekli nám, že jeden z provozů nemá zisky, že je takzvaně na nule a firmě se jej už nevyplatí udržovat a platit zaměstnance,“ řekl dobře informovaný zdroj ve firmě.

Podle informací Úřadu práce Mladá Boleslav, který včera obdržel oficiální oznámení papíren ohledně snižování počtu zaměstnanců, půjde většinou o zaměstnance z Mladoboleslavska. „Několik desítek jich je pak z okresu Česká Lípa,“ řekla Pavla Dufková z úřadu práce.

Jak ale Boleslavskému deníku řekl generální ředitel Papíren Bělá, k radikálnímu snižování počtu zaměstnanců nedojde najednou. Jejich pracovní činnosti zde skončí postupně. „Největší část lidí odejde k 30. září, a to 118,“ uvedl Machek. Jak ale také poznamenal, řadě zaměstnancům končí k tomuto datu pracovní smlouva, kterou s firmou uzavřeli na dobu určitou.

Podle Pavly Dufková z úřadu práce je v současné době volných na tři tisícovky pracovních míst. Propuštění lidé tak budou mít z čeho vybírat. Generální ředitel Pavel Machek také uvedl, že řada lidí už začala dostávat nabídky práce od různých firem z okolí. „Možností mají opravdu velké množství,“ poznamenal Machek. Podle jeho slov mají o papírenské zaměstnance zájem firmy z Bakova, Bělé i Řepova. „Myslím si, že ještě než tady skončí, tak si většina z nich najde nové uplatnění,“ říká dále generální ředitel Papíren Bělá.

Společnost také vychází vstříc lidem, kteří si už našli zaměstnání a potřebují skončit dříve, než k uvedenému datu.

Někteří lidé ale budou papírny opouštět neradi. „Je mi to hrozně líto, byla tady skvělá atmosféra, tu práci mám rád a mám to i docela blízko domů, do Bělé. Na druhou stranu chápu, že když v tomto směru nejdou kšefty, nedá se nic dělat. Máme dobré vedení podniku a věřím, že udělali maximum pro to, aby propouštět nemuseli,“ řekl jeden z pracovníků bělských papíren, který už ví, že o práci zřejmě přijde.

Zbylých 180 zaměstnanců bude ve firmě pracovat dál. Vyrábět budou například krabičky, potravinové tácky a mnoho dalšího.

Tomáš Ježek, Jan Laštovička