Automobilka Škoda Auto se chystá na megalomanskou akci, s které už jde hlava kolem i řadě manažerů ve firmě. Boleslavský deník přináší jako první některé exkluzivní informace, které jasně vykreslují, jak velká akce bude. Firma plánuje, že do jindy přísně střeženého a uzavřeného závodu, kde se donedávna nesmělo ani fotografovat, zdarma pustí veřejnost.

Prezident, šéf koncernu i kancléřka?

Podle nejnovějších informací bude oslava rozfázována do dvou hlavních dnů. Vše odstartuje již v pátek 15. dubna, kdy do města zamíří nejvyšší špičky koncernu Volkswagen, včetně šéfa největší evropské automobilky Martina Winterkorna. Na pozvánce novinářům pak byla potvrzena i účast prezidenta Václava Klause. Podle zatím neověřených spekulací by však měla přijet i německá kancléřka Angela Merkelová.

„Ve firmě se teď už všechno uklízí a připravuje. V pondělí jsme natírali plot a sloupky kolem testovací dráhy a u nás na dílně se bílily zdi, vše se uklízí a připravuje. Trávníky zatím na zeleno nebarvíme,“ usmíval se jeden ze zaměstnanců Škody Auto, který Deníku poskytl informace pod podmínkou zachování anonymity.

Atrakce i vystoupení hvězd

Hlavní oslavy ale vypuknou v sobotu 16. dubna, na kdy je naplánován Den otevřených dveří, kam jen na posledy před zhruba 6 lety zamířilo na 50 tisíc lidí! Na programu bude jistě kromě prohlídky závodu i celá řada doprovodných akcí. Spekuluje se o koncertu kapely Nightwork, s níž firma uzavřela spolupráci, nebo kapel Mig 21 či Abba revival. Hodně se hovoří i o koncertu Karla Gotta. Jde však zatím o nepotvrzené spekulace.

Oslavy s sebou ponesou výrazné problémy s dopravou. „Již nyní počítáme s uzavřením pravé části ulice V. Klementa od křižovatky s ulicí Jana Palacha a také s uzavřením části Průmyslové ulice. Po dobu konání akce tyto komunikace poslouží jako jedno velké parkoviště,“ řekl včera Boleslavskému deníku vedoucí odboru dopravy Magistrátu města Mladá Boleslav Josef Macoun. Podle něho bude posílena rovněž autobusová doprava.

Bezpečnostní opatření i omezení dopravy

Podle našich informací se již uskutečnila koordinační schůzka s šéfem bezpečnosti závodu Vladimírem Križanem a šéfy státní a městské policie. „Dohodli jsme se, že bude posíleno množství policistů i strážníků v ulicích. Budeme mít dohled v okolí bran i na řadě dalších míst,“ potvrdil ředitel Městské policie Mladá Boleslav Tomáš Kypta.

20 let od spojení Škody Auto a koncernu Volkswagen představuje obrovský růst celého Mladoboleslavska, Rychnovska a Vrchlabska, stabilní zaměstnanost pro 27 tisíc lidí a další stovky tisíc pracovních míst v celém regionu i v celé republice ve firmách, které Škodovce dodávají díly, v autodopravě a celé řadě dalších služeb. Toto spojení také znamená nadprůměrně vysoké platy na Mladoboleslavsku, z kterých hojně těží i živnostníci a podnikatelé, kteří by jinak ve městě automobilů neměli šanci na vyšší zisky. Škodovka také odevzdává miliardy na daních do státního rozpočtu a živí tak celou zemi.

„Volkswagen byl dobrá volba, pokud bychom šli českou cestou, kterou prosazoval současný prezident Klaus, neskončilo by to dobře, znáte ty příběhy – ČKD, Liaz, Škoda Plzeň, Chemopetrol, Poldi Kladno a dnes již zničené marginální továrny. 20 let s budoucností mnoha dalších let, to už je důvod k oslavě. Ta se bude týkat dne otevřených dveří, kam přijdou desetitisíce návštěvníků, a to samozřejmě nezastavíme, ani nechceme. Také my bude propagovat naši práci za těch 20 let,“ reagoval Povšík na dotaz, zda nebudou odbory KOVO akci bojkotovat, pokud do té doby nedojde k uzavření dohody o růstu mezd ve firmě.