Šlendrián odpovědných pracovníků, zlovůle přírody, nebo nečekané stavební překážky při pokládání horkovodu v centru Mladé Boleslavi? Nejspíš všechny tyto důvody povedou k prodloužení uzavírky náměstí Míru a ulice 9. května, tedy důležitých dopravních tepen k historickému jádru Mladé Boleslavi. Přitom právě tam bydlí stovky občanů, sídlí úřady, pošta a školy.

A právě obyvatelé trpěli stavbou nejvíce. „Nic nám to nepřineslo. Ten horkovod slouží jenom Škodovce a my jsme se dva měsíce museli koupat ve studené vodě. Bylo to ponižující. To nemluvím o hluku a prachu i nedostatku parkovacích míst kvůli stavbě. O tom, že by to mělo trvat déle, nechci ani slyšet,“ řekla obyvatelka Helena Pekárková.

A naštvaní jsou i místní živnostníci, kterým dramaticky klesla tržba. Jeden z živnostníků uvedl, že mu během stavby horkovodu poklesly tržby na 15 procent. Ostatní hlásí zhruba poloviční tržby. Jeden z nich dokonce zvažuje žalobu o náhradu ušlého zisku.

Za všechno může nutnost napojit horkovod a dovést jej přes centrum města a Ptáckou ulici k nově postavenému technologickému centru. To si vyžádalo rozkopat ulice a položit potřebné potrubí. Vše mělo být hotové do 15. září. „Přitom jsme také počítali s tím, že vše bude hotové mnohem dřív. Myslel jsem, že děti půjdou 1. září do školy a že už bude v centru čisto,“ řekl Deníku například náměstek primátora Jan Smutný.

Nejen že stavba nebyla počátkem září hotová, ale nestihne se ani původní naplánovaný termín. Podle našich dobře informovaných zdrojů byl konec stavby posunut až na 25. září. Řidiči i místní obyvatelé tak budou muset komplikace přetrpět mnohem déle. Kdo za to může, to však nelze jednoduše říci. Každý účastník tohoto projektu totiž hází vinu na druhého.
Rozkopané centrum Mladé Boleslavi by mohlo být otevřeno alespoň do 25. září. Důvodů zpoždění je několik. Především místní občané nadávají na firmu Gema, která realizovala výkopové práce v části úseku stavby. „To naprosto odmítám. Udělali jsme včas vše, co jsme měli. Více se k tomu nebudu vyjadřovat,“ řekl Deníku majitel firmy František Petrtýl.

Že by zpoždění zavinil, vylučuje i šéf firmy Centrotherm, která je investorem stavby na území města. „My jsme řádně 30. srpna pustili horkou vodu a funguje i potrubí pro dodávku tepla. Na topnou sezónu, která brzy začne, jsme proto perfektně připraveni. Z naší strany ke zpoždění nedošlo. Přesto se občanům za nepříjemnosti omlouvám a děkuji jim za trpělivost,“ řekl Deníku předseda představenstva Centrothermu Vladimír Tregl.

Špatná dokumentace?

Podle všeho může za zdržení z části nepříznivé počasí koncem července. Déšť několikrát vyplavil výkopy a zavalil je pískem. Jistý podíl na zdržení má i zdlouhavé svařování potrubí a následné potřebné tlakové zkoušky.

Velký podíl na zpoždění stavby má ale špatná dokumentace sítí. „Poblíž spořitelny jsme narazili na kanalizaci, která v tom místě vůbec neměla být. Pak se samozřejmě muselo několik dnů řešit, jak pokračovat dál,“ řekl Tregl. Během výkopů také nejméně dvakrát došlo k poškození vodovodního potrubí a velkým únikům vody. Kvůli tomu byli lidé i bez vody. V posledním případě se vše rychle vyřešilo. „Domnívám se, že dělníci špatně potrubí zajistili a to se poškodilo. Vznikly nám ty škody. Zvažujeme, že je budeme na vinících vymáhat,“ řekl Deníku ředitel společnosti Vodovody a kanalizace Jan Sedláček.

O tom, že jednoznačnou vinu nelze určit, hovoří i stavební dozor Karel Krejčí z firmy MB Invest. „Bohužel ty práce není možné urychlit. Postup je zdlouhavý, bylo nutné provést rytí a zásyp podloží, položit samotné potrubí, realizovat svaření jednotlivých dílů, zajistit tlakové zkoušky a izolaci potrubí. To všechno jistou dobu trvá. Trochu se jen prodlužuje uvedení komunikací do původního stavu,“ uvedl Krejčí.

Podle Krejčího stavbaře překvapilo velmi husté zasíťování této lokality města i nečekaný nález staré kanalizace. Vedení města už ale dochází trpělivost a dalo si podmínku, že se vše musí stihnout do tradiční Svatováclavské jízdy veteránů.

Je třeba si také uvědomit, že s pracemi mělo začít dříve a že se zbytečně zdržovalo výběrové řízení,“ dodávají dobře informované zdroje blízké radnici. Dále se bude se stavbou horkovodu pokračovat směrem ke skále a k Ptácké ulici.

„Tady už k žádným odstávkám tepla nedojde. Lidé mohou být zcela v klidu, jedná se o nové, takzvaně slepé rameno, které už nemá na dodávky tepla ani teplé vody vliv,“ dodal Trégl.