Nejvíce ze všech ale zářila Eva Samková, tedy olympijská vítězka z ruské Soči ve snowboardcrossu. Jízdu na prkně, tedy na longboardu, považuje spíše za relax, odpočinutí a částečný trénink, přesto se jí povedlo získat nejvyšší příčku.

„Když jsem přijela, vůbec jsem si neuměla představit, že by se mi mohlo dařit. Není to můj sport, ale každou jízdou jsem získala na sebedůvěře a začala jsem se zlepšovat," komentovala úspěch Eva Samková, nejrychlejší longboardistka, těsně po závodě.

Přestože si nejdříve vůbec nevěřila, na další rok už má větší ambice. „Příští rok? Samozřejmě mi to nedá a budu chtít titul obhájit," smála se a doufá, že neztratí fyzickou kondici nebo že ji nebude trápit nějaké zranění.

Cesta k vítězství nebyla ale v žádném případě jednoduchá. Podobně jako ve své zimní disciplíně se musela probojovat do finále přes několik rozjížděk. Jak je ale vidět, neměla konkurenci.

„Zatímco ženy na boulích bikrosové dráhy soupeřily ve čtveřicích, v mužské kategorii proti sobě nastoupilo rovnou šest jezdců," vysvětlil Adam Maršál, který se staral o mediální podporu.

Styl star-cíl

Stylem start-cíl každé své rozjížďce kraloval loňský vítěz Nicola Nührig, který reprezentoval Rakousko. Longboardový terminátor ze Salzburgu potvrdil svou suverenitu i ve velkém finále, které vyhrál před domácím závodníkem a pořadatelem celé akce Michalem Marošim, českým bikerem a dlouholetým závodníkem světového poháru na horských kolech.

Možná právě díky předchozím zkušenostem rakouský jezdec zářil štěstím: „Je to jako surfing. Člověk si musí vychytat zatáčky, to je klíč k úspěchu," řekl nepřemožitelný Nicola Nührig, který si Česku republiku oblíbil a rád se sem vrací, nejen za sportováním a závoděním.

„Na start se postavilo skoro dvě stě longboardistů a že to nebude jednoduchý boj se ukázalo už během pátečního tréninku," poznamenal Adam Maršál. Adrenalinové zážitky nejen pro závodníky, ale i pro závodníky slibovala téměř 400 metrů dlouhá trať s více než čtyřiceti hupy.

Po každém kole ale přibývalo těch, kteří museli vyhledat pomoc zdravotníků kvůli odřeninám a naraženinám. „Kdo se chtěl dostat do cíle co nejrychleji, musel dokonale zvládnout pumpování v kolenou, takže mnohým už ke konci nezbývaly síly," dodal Adam Maršál.

Pořadatelům však vrásky na čele přidělávalo počasí. Hydrometeorologové předpovídali, že se během soboty nebe zatáhne a z mraků se spustí dešťové přeháňky. Jejich vize se naštěstí nenaplnila. Mnohým se proto značně ulevilo. Slunečné počasí přispělo i k návštěvnosti. Longboardový boj sledovaly stovky diváků. Podívat se přijeli i český olympijský kajakář Vratislav Hradílek, čerstvý mistr Evropy Martin Fuksa nebo skikrosař Tomáš Kraus.

Longboardový závod měl premiéru minulý rok v Praze a právě letos se přestěhoval do Benátek nad Jizerou. Longboard je delší verzí skateboardu. Jeho délka se většinou pohybuje okolo jednoho metru, existují však větší i menší varianty.Oproti skateboardu má větší a měkčí kola.