Úderem noční 22. hodiny vyvrcholily volby do Evropského parlamentu za Českou republiku. Zatímco se volilo v pátek a v sobotu, sčítání hlasů začalo v Česku až v neděli ve 22 hodin.

V Mladé Boleslavi šlo sčítání volebních lístků poměrně rychle a snadno. Menší problém měla jen volební komise ve sportovní hale.

„Někdo nám v neděli odstěhoval židle a stoly. Báli jsme se, že budeme lístky sčítat na zemi, nakonec jsme si ale našli náhradu a přistěhovali jiný nábytek,“ potvrdil hořce pro Boleslavský deník člen tamní volební komise.

V Boleslavi volilo 26 530 lidí, poslední sečetla Dobrovice

Volby na Mladoboleslavsku, stejně jako v celém Česku, provází nepříjemné nízká účast. V okrese Mladá Boleslav hlasovalo téměř 28 procent oprávněných voličů.

Hlasy z 222 okrsků v okrese Mladá Boleslav byly sečteny v pondělí v 1.50 hodin ráno. Jako poslední hlasy dodal jeden z okrsků v Dobrovici. K volbám v Mladoboleslavském okrese přišlo celkem přesně 26 530 lidí z 93 581 oprávněných voličů, kteří odevzdali 26 411 platných hlasovacích lístků.

ODS v Mladé Boleslavi zvítězila o necelých 13 procent nad ČSSD

Volby do Evropského parlamentu vyhrála stejně jako v celé České republice i na Mladoboleslavsku ODS s téměř 35,6 procenta (9396 hlasů), druhá je ČSSD s 23 procenty (6097 hlasů). ODS tak nad ČSSD v okrese Mladá Boleslav vyhrála o necelých 13 procent. V závěsu za ČSSD je v Boleslavi KSČM s 13 procenty (3466 hlasů).

Zatímco v celostátním měřítku se do Evropského parlamentu dostala i česká KDU-ČSL s více jak 7 procenty, v Mladé Boleslavi tato strana 5 procent nutných pro postup do EP nezískala, dostala jen 2,8 procenta (735 hlasů). Překvapivě 5 procent v Mladé Boleslavi dostala strana Suverenita (1323 hlasů). V celém Česku ale tolik procent nezískala a do EP se tak nedostala.

Důvody? Vajíčka i témata

Podle Sociálních demokratů je výhra ODS dána zejména nízkou volební účastí a zastřením volebních témat vajíčkovou kauzou. Podle ODS je naopak výsledek voleb dán jasným předložením jejich evropských témat.