Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Esperanto chce pohnout světem...

Skokovy – Umíte esperanto? A víte vůbec co to je? Pokud ne a chcete se dozvědět víc, pak máte možnost.

26.9.2011
SDÍLEJ:

Esperantista Mudr.Josef HradilFoto: Archiv

Můžete začít navštěvovat kroužek jazyka esperanta, pokud už ale esperanto znáte tak také oslavit „Den evropských jazyků“ a to 26. září společně s příznivci esperanta.

Oslavy se budou konat v penzionu ESPERO ve Skokovech. Dne 12.října ve 13 hodin bude v rámci oslav také slavnostně odhalena pamětní deska MUDr.Josefu Hradilovi na budově penzionu ve Skokovech. „Josef Hradil udělal tolik, že mu chceme jako poděkování a pro trvalou vzpomínku odhalit na budově penzionu Espero pamětní desku,“ říká Jindřiška Drahotová, učitelka esperanta.

Kdo byl Josef Hradil

MUDr. Josef Hradil byl praktickým lékařem a význačným, ve světě známým esperantistou. Vytvořil medicínský česko esperantský slovník, vyučoval esperanto, vydával časopis Verda familio – Zelená rodina, vedl esperantský kroužek v Mnichově Hradišti. Byl známý ve světě esperanta.

Kroužek esperanta

Kroužek nabízí kromě výuky jazyka také procházky do okolí, ruční práce pod vedením odborné pracovnice, dále besedy, ale také přednášky.

Slovo J. Drahotové

Pokud již nyní v Evropském parlamentu je finština, řečtina, dánština považována za druhořadý jazyk, pak za takový, při postupujícím trendu, se stane i španělština, němčina a francouzština. Pokud se EU ještě rozšíří, stanou se jednání ještě nepřehlednější a složitější.

Jazyk má na společnost rozhodující vliv, protože právě jazyk je nositelem národní kultury a zásadně život po všech stránkách ovlivňuje. Je výrazem identity člověka a národa, nelze ho proto, jak nás historie již mnohokrát poučila, přímo i nepřímo vnucovat.

Evropanem se bude člověk cítit, pokud se bude moci vyjádřit rovnými, demokratickými právy, kam patří i práva jazyková. Je třeba evropskou identitu budovat na spravedlivém, neutrálním základě a návrh na řešení je zde již více než sto let. Je třeba, aby byl odpovědně posouzen neutrální jazyk, který již prokázal svou funkčnost v dorozumívání a dozrál, má svou kulturu a je používán nejen v Evropě. Je to esperanto.

Vychází z evropské kultury, je poměrně rychle naučitelné, je přesné a proto je dobrým základem pro výuku dalších jazyků. Je třeba demokratickou cestou usilovat o dodržování jazykových práv, a udržet národní kultury a tedy i národní jazyky, které jsou nositeli kultury, protože to je prozíravé pro budoucnost Evropy, a důležité pro pocit evropanství, protože žijeme v Evropě.

Co je to esperanto

Esperanto je mezinárodní jazyk snadný na naučení (gramatika bez výjimek, snadná slovní zásoba), vhodný pro cestování a navazování kontaktů s lidmi po celém světě.

Možná se opravdu jazykem esperanto budeme za čas moci domluvit s lidmi, kteří mluví jazykem, který je nám cizí a jen těžko bychom se ho naučili.
Takže zatím, Konnichiwa…

Autor: Petra Kuldová

26.9.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Předvolební debata Deníku.
AKTUALIZOVÁNO
44

V Superdebatě rezonovala otázka referenda. Není to zlaté tele, upozornil Bartoš

Hudební legenda J.A.R. v Litomyšli

Kam na Boleslavsku za zábavou? Vyberte si!

KRIMI MIX: Zloději zvyšují aktivitu

Boleslavsko - Přinášíme výběr krimi zpráv z Boleslavska.

KRÁTCE: Karoq jde do prodeje

Boleslavsko - Přinášíme vám krátké zprávy z regionu.

FOTO: Deburau. Je tu další divadelní premiéra

Mladá Boleslav - Už jen pár hodin zbývá, než se zvedne opona na Velké scéně Městského divadla Mladá Boleslav. V pátek začne od 19 hodin očekávaná premiéra hry Deburau, kterou režíruje Pavel Khek, dramaturgii má na starosti Lenka Smrčková.

Rathův požadavek na odškodnění za pouta se vrací k obvodnímu soudu

Střední Čechy – Ucházet se o 30tisícové odškodnění má dál šanci někdejší hejtman Středočeského kraje David Rath, který před čtyřmi roky stanul před Krajským soudem v Praze jako jeden z účastníků procesu v kauze údajných korupčních manipulací se stavebními a zdravotnickými zakázkami kraje.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení