Je konec. Z domu, v jehož okolí se zdržovalo příležitostně i padesát Romů, zbyly pouhé sutiny. Na několika místech jsou ještě patrné zbytky pásky s nápisem Zákaz vstupu, ale dům už nestojí. Přestože trosky na místě patrně zůstanou navždy, městysu se jeho neústupnost vyplatila. Vybydlenou ruinu nechal strhnout stavební úřad na svou zodpovědnost.

„Teď se tím vlastně už ani nijak dál zabývat nemůžeme. Pro nás bylo důležité hlavně to, aby ta stavba přestala být nebezpečná. Majitelé ji totiž vloni na podzim začali rozebírat," říká starostka Brodců Edita Nová.

Na konci září se nakláněl komín, nosné zdi hrozily zborcením a poslední nájemníci brali cihly, odkud to jen šlo. Za pár korun je pak prodávali zájemcům, kteří jeli kolem. Těch ovšem nebylo málo.

O sutiny je zájem

„Minulý týden tu byl další člověk, který by měl o ty cihly zájem. Vysvětlil nám, že jde o zvlášť kvalitní cihly, které vyráběly jen dvě cihelny v Čechách a které se dnes používají při opravách vinných sklepů, protože perfektně odolávají vlhkosti," vysvětlila starostka.

Jenže městys materiálem nemůže disponovat. Přestože dům byl srovnán se zemí, trosky mají očividně stále svou hodnotu. Jejich odstranění či prodej, to by byla vlastně krádež.

Stavba se poroučela k zemi těsně před Vánoci. Tomu ovšem předcházelo vyjednávání s mladoboleslavským stavebním úřadem. Magistrát nejprve určil Brodce jako opatrovníka majitelů a následně požadoval po obci, aby stavbu zabezpečila.

„Nic takového nebylo možné. Statik nám řekl, že jediným způsobem, jak ten dům zabezpečit, je demolice," říká Nová. Po určitých dohodách nakonec stavební úřad přistoupil ke kroku, na který Brodečtí čekali. Oslovil nejbližší stavební firmu z Horek a objednal demolici. Zákon mu takový postup ve výjimečném případě umožňuje i bez dohledání vlastníků. Těch je zhruba deset – objekt na ně v minulosti převedl podnikatel Tibor Potor, když stavbu koupil.

Dnes už je na místě ubytovny jen suť.

Dnes už je na místě jen suť. O cihly je ale zájem i nadále. Foto: Deník/Martin Weiss

Obyvatelé si změnu chválí a obec ušetří

„Bydlím hned vedle a musím říct, že to hodnotím rozhodně pozitivně. Zejména kvůli tomu, že už se po vsi nepotulují psi, ke kterým se nikdo nehlásil, nikdo za ně neplatil a kteří ohrožovali žáky cestou do školy," zamýšlí se Jaroslav Trojan.

Za posledních pět let nechal městys převézt do útulku přes třicet psů. Takové množství představuje výdaj přesahující sto tisíc korun, jež mohly najít mnohem efektivnější využití. O polovinu se sice dobrovolně postaralo specializované občanské sdružení, městys mu však jeho služby kompenzoval finančním darem.

„Nyní máme problém s hromaděním odpadu. Jakmile někde vznikne skládka, začne automaticky růst. Máme dojem, že přesně to se děje u nás Na Růžku. Myslíme si ale, že odpad nám tam navážejí cizí lidé, místní mají dostatek kontejnerů na tříděný odpad a sběrný dvůr zdarma," komentuje Nová.

Brodce uzavřely jednu nepříjemnou kapitolu a doufají, že do budoucna se o nich bude hovořit v pozitivnějších souvislostech.