Osobnost architekta Osvalda Döberta (1917-1999) si dnes v Mladé Boleslavi vybaví asi jen málokdo, přestože tento rodák z Loun, projektant a odborný publicista, který patřil také k architektům Pražského hradu, podobu města zásadně ovlivnil. Když v šedesátých letech minulého století došlo k významnému rozmachu místní automobilky, bylo třeba zajistit bydlení pro její zaměstnance. A tak začala rozsáhla rekonstrukce a proměna Mladé Boleslavi ve „velkoměsto“. Právě takové málo známé příběhy si připomíná výzva Zapomenuté příběhy Mladoboleslavska, kterou společně vypsal Nadační fond ŠKODA AUTO a nadační fond Bohemian Heritage Fund v loňském roce.

„Embéčko“ do každé rodiny

V šedesátých letech vznikla nová továrna, která umožňovala sériovou výrobu 400 až 500 vozů denně. Více než polovina ze 443 141 aut, cenově dostupných široké veřejnosti, se prodala do západního Německa, Rakouska a Velké Británie a podnik se tak stal důležitým zdrojem zahraničních příjmů státu. Pro zaměstnance bylo potřeba zajistit nové bydlení, a tak byla pod vedením architekta Osvalda Döberta zahájena rozsáhlá bytová výstavba na náměstí Republiky, která představovala 1 880 bytů pro 7 420 obyvatel. 

Zahraniční ohlasy

Do historického centra města tak vstoupila moderní panelová zástavba. Přestože v navrženém projektu nové budovy koexistovaly s těmi původními, muselo se zbourat třiatřicet starých bytů a několik hospodářských budov. Jednalo se o čistě autorský projekt, navíc s výjimečnou propagací, jehož realizace proběhla tak rychle, že zaujal i zahraniční tisk v Itálii, Velké Británii, Francii, Švýcarsku, Holandsku i Německu.

Od fantazie ke skutečnosti

Osvald Döbert studoval na pražské Uměleckoprůmyslové škole. Od roku 1949 až do roku 1965 působil jako hlavní architekt ateliéru Stavoprojekt v Mladé Boleslavi. Není sice zdejším rodákem, ale budoucí podobu města svou prací významně ovlivnil. Při realizaci svých projektů se inspiroval zkušenostmi z cest po světě, kde budoval výstavní pavilony pro Československo. Jak sám přiznal ve své knize Od fantazie ke skutečnosti, jeho týmu se trochu hanlivě přezdívalo „národní podnik Fantazie. 

Vysoký životní standard

Na svou dobu nabízel nový bytový komplex svým obyvatelům poměrně vysoký životní standard. Na každém patře se nejčastěji nacházejí dva třípokojové a dva dvoupokojové byty s balkonem. V přízemí domů pak byla vybudována obchodní část, a i přes tehdejší omezený sortiment a nedostatek zboží nové sídliště nabízelo skvělou vybavenost v rámci obchodů a služeb.